Quantcast
Channel: Stari trg – Stare slike
Viewing all 223 articles
Browse latest View live

1981 Stari trg – Petindvajseta obletnica AMD

$
0
0

151016133 AMD (Avto-moto društvo “Lovko Ludvik-Bognar”) Cerknica, enota Loška dolina je leta 1981 obeležilo in proslavilo 25-letnico delovanja. Seveda ni manjkala skupinska fotografija, ki jo je po vsej verjetnosti posnel cerkniški fotograf Jože Žnidaršič-Bajček. Takrat je bila namreč v Starem trgu enota cerkniške AMD.

Domnevam, da se je to zgodilo istega dne kot v Cerknici, torej 19. julija, kar je bilo objavljeno na strani Stareslike 28. 10. 2015, saj je nekaj mož na tej fotografiji prisostvovalo tudi na proslavi v Cerknici in so oblečeni v istih oblekah.

151016133-001
Od leve proti desni stojijo zadaj:
  • Edvard Petrovčič,
  • Anton Arko,
  • France Turk,
  • Jože Šepec in
  • neprepoznan.

Spredaj:

  • Vinko Sterle,
  • neprepoznan in
  • Jože Baraga.
151016133-002
Zadaj stojijo od leve proti desni:
  • neprepoznan,
  • Ivan Lenarčič,
  • Tone Hace,
  • Milan Mele in
  • Marjan Meden.

Spredaj:

  • France Levec,
  • … upravnik poštev Starem trgu,
  • Vinko Toni in
  • neprepoznan.

Vir:

  • Tone Arko

Kraj: Stari trg
Datum: 1981
Avtor: neznan (verjetno Jože Žnidaršič st.)
Zbirka: Tone Arko
Skenirano: 16. 10. 2015
Oblika: fotografija



1955 Stari trg – Folklorna skupina

$
0
0

151204310 Slika, ki jo je posredoval prof. Tone Avsec iz Medvod, je bila posneta leta 1954 ali 1955, avtor ni znan, je pa povsem mogoče, da je bil Vinko Toni ali njegov učenec na fotografskem tečaju oziroma v fotoklubu Jože – Pepi Berglez. Tudi o prizorišču lahko le ugibamo, je pa posnetek skoraj zagotovo nastal po nekem nastopu.

Plesalci na sliki so znali plesati “potrkano polko”, “šivaj, šivaj dreta” in še mnoge druge plese. Nastopali so oblečeni v svoje obleke, kar je pač kdo imel, saj o kakšnih bolj imenitnih oblačilih niso mogli niti sanjati. Obleke so vseeno toliko uskladili, da so zgornji del vsi imeli v beli ali vsaj svetli barvi, poleg pa so dekleta oblekla pisana nabrana krila, fantje pa temne hlače. Okoli vratu so si oboji zavezali barvite rute, si pripeli šopke … in nastop v kinodvorani, ali kot se lepše reče v Kulturnem domu, na dvorišču šole v Iga vasi in še kje, se je lahko začel. Veliko so nastopali na prireditvah in vedno poželi odobravanje in navdušenje občinstva. Zadnji nastop je skupina odplesala 29. novembra 1956 in kolikor mi je uspelo izvedeti, je bila to res zadnja odrasla folklorna skupina v Loški dolini vse do danes – okroglih 60 let.

Skupino je osnoval in vodil učitelj Tone Avsec, doma z Vrhnike, ki je kot dijak učiteljišča plesal pri folklorni skupini KUD Kajuh v Ljubljani in tam pridobljeno znanje prenesel v Loško dolino. “To je bilo vse Tonetovo delo!” je delovanje skupine komentirala nekdanja plesalka Marija Perušek. Z njegovim odhodom na novo delovno mesto pa je tudi folklorni ples v Loški dolini zamrl.

Za pomoč pri prepoznavanju članov folklorne skupine sem prosila Marijo Kandare Perušek, ki tudi hrani prav takšno sliko. Začeli sva v zadnji vrsti skrajno desno, kjer s harmoniko v rokah stoji Marjan Mlakar iz Iga vasi, poleg njega je Ivanka Lekan Strle, takrat Matjonova iz Pudoba, ob njej je Uhančkov Tone iz Podloža, sledita Ana Kraševec, Kukčeva, takrat Carova iz Podgore ter Mehalov Janez iz Dan. Zadnja v vrsti je Milena Šumrada, Jefkena iz Kozarišč.

Spredaj čepijo: prvi od leve Ivan Žagar, Jurčkov iz Starega trga, poleg Marija Razdrih Kraševec, takrat iz Šmarate, sledita pa Feliks Lekan, Matjonov iz Pudoba in Marija Kandare Perušek iz Šmarate.

151204310-002Še enkrat, tokrat od leve:
  • Tone Uhančkov iz Podloža, mogoče se je pisal Kočevar,
  •  Ivanka Lekan iz Pudoba, o kateri sem bila prepričana, da je Urbanova Meri, pa se je izkazalo, da nikakor ni ter
  • Marjan Mlakar iz Iga vasi, ki je vsaj leta 1956, če ne tudi prej, po vajah skupaj z Bločenovim Ivanom in Fricovim Viktorjem, ki sta bila oba iz Podcerkve (od nekdaj je to vas muzikantov) nadaljeval z godbo, v veliko veselje mladine iz vse doline.
151204310-003Čepijo, od leve:
  • Ivan Žagar iz Starega trga,
  • Marija Razdrih iz Šmarate,
  • Feliks Lekan iz Pudoba,
  • Marija Kandare iz Šmarate.

Najmanj trije plesalci s slike še živijo.

151204310z
Po vajah folklorne skupine, ki so bile v telovadnici TVD Partizan v Starem trgu vsako nedeljo, so kar prišli mladi od vsepovsod in plesali, da se je tresel svet. Med odmori so sedeli na nizkih gredah in drugem telovadnem orodju. Nič pijače ni bilo, nič jedače, ničesar – samo ples, se spominja Marija Perušek. In to kakšen ples!

Učili in plesali so se standardnih plesov, in to druženje je trajalo kar dve do tri leta, se še spominja tudi prof. Avsec …

Viri:

  • Marija Perušek, Podcerkev, januar 2016, ustno
  • Tone Avsec, Medvode, december 2015, ustno

Kraj: Loška dolina
Datum: 1954 ali 1955
Avtor: ni znan
Zbirka: Tone Avsec
Skenirano: 4. 12. 2015
Oblika: kopija fotografije


1943 Stari trg – Karel Destovnik Kajuh recitira na mitingu

$
0
0

6887-bPosnetek partizanskega mitinga v Starem trgu pred farno cerkvijo sv. Jurija je napravil partizanski fotograf Jože Petek. Posodili so nam ga v Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani, za kar se jim lepo zahvaljujemo. Viri navajajo dva različna datuma nastanka slike: 23. septembra 1943 in konec novembra 1943.

Marta Paulin – Brina piše, da je bila kulturniška skupina 14. divizije 23. septembra 1943 prisotna na Knežji Njivi pri ustanovitvi Loške – pozneje Bračičeve – brigade, 24. septembra na Mašunu, 25. septembra v Babnem Polju, nato pa v Gradu Snežniku in na začetku oktobra v Vrhniki.

Možen datum nastanka posnetka pa je prav tako tudi konec novembra, po ali celo med prvo nemško ofenzivo, ko se je kulturniška skupina vrnila v Loško dolino in v Starem trgu spet imela miting.

Osrednja figura posnetka je pesnik Karel Destovnik Kajuh, ki velja za enega najvidnejših slovenskih literarnih ustvarjalcev med drugo svetovno vojno. Vsem znana je njegova Slovenska pesem (»Samo milijon nas je«) ali pa Materi padlega partizana, ki jo je recitiral tudi ob dogodku na sliki. Lepa in pomembna pa je tudi druga njegova literarna zapuščina, objavljena v različnih revijah in časopisih in v pesniški zbirki Pesmi. O njem je bilo napisanih več knjig, posnet dokumentarni film, ne tako daleč nazaj je bilo objavljeno v knjigi tudi Kajuhovo dopisovanje s Silvo Ponikvar.Zgodovina je hotela, da je Karel Destovnik Kajuh, ki je bil član kulturniške skupine 14. divizije, na poseben način povezan tudi z Loško dolino. Najprej je bil kot kulturnik 24. septembra 1943 prisoten na nam bližnjem Mašunu ob ustanovitvi Rabske brigade, kamor so se v veliki meri vključili tudi osvobojeni rabski interniranci iz Loške doline, potem pa je kulturniška skupina 14. divizije v času od septembra do novembra v Loški dolini priredila več mitingov, ki se jih ljudje še vedno spominjajo. “Kajuh je prišel, pojdimo poslušat!” so govorili, saj so ga že poznali vsaj po imenu, ker so bili pesnikovi ognjeviti nastopi zelo navdušujoči in prepričljivi in se je o njih veliko govorilo.

“Strašno lepo in s poudarkom je recitiral: ‘Veš, mama, lepo je živeti, toda za kar sem umrl, bi hotel še enkrat umreti!’” se spominja udeleženka mitinga v Starem trgu Vilma Mlakar Prosenc, takrat stara 11 let. “Še danes ga slišim!” pravi.

Marija Plos iz Podgore pa se ob sliki spominja: “Bilo je po nemški ofenzivi. Bili smo pri dopoldanski nedeljski maši, po maši pa so nas prestregli partizani in nas usmerili na miting, ki je potekal pri cerkvi. Spominjam se Kajuhovega obraza, ne pa tudi kaj je recitiral. Pač pa se spomnim Matevža Haceta, ki je imel zelo dolg govor. Zapomnila sem si nekaj njegovih besed: ‘Bežimo, pa bomo še en čas bežali, a nazadnje bomo zmagali!’ Govoril je zelo glasno in po domače. Vsi pa so bili zelo izčrpani, lačni, žejni in prezebli.”

Obstajajo tudi druge fotografije kulturniške skupine s Kajuhom v Loški dolini. Ena od njih skupino prikazuje na poti v Kozarišče, v ozadju se vidijo Kucelj, Vrh in Podgora …

Marta Paulin-Brina se v prvem obdobju bivanja kulturniške skupine na Notranjskem, septembra 1943, spominja mitingov v naslednjih vaseh: Šmarata, Podgora, Dane, Podlož, Nadlesk, Pudob, Kozarišče, Iga vas, Babno Polje, Prezid, Nova vas, Vrhnika, Viševek, Žerovnica, Lož, Podcerkev, Loški Potok in Studenec na Blokah. Nato so imeli miting 3. novembra 1943 na Petelinjeku nad Poljanami, na dan oktobrske revolucije 7. novembra v Mrzli Jagi (ali Jami) nad Jurščami, po ofenzivi pa v novembru 1943 spet v Loški dolini, na Blokah in drugod: Šmarata, Vrhnika, Stari trg, Metulje, Topol, Ravne, Benete, Gora, Globel, Nova vas … Zatem so se kulturniki z divizijo premaknili na Dolenjsko, naprej na Hrvaško in končno na Štajersko.

Kajuhova zbirka sedemindvajsetih pesmi s preprostim naslovom Pesmi je bila natisnjena novembra 1943 v javorniških gozdovih v osemintridesetih izvodih na skromni zalogi papirja iz gradu Snežnik, ki ga je v partizansko tehniko prinesel kurir Tone iz Viševka … Marta Paulin-Brina piše, da je bil papir moker in so se črke na več mestih razmazale. Obstaja tudi fotografija razmnoževanja Kajuhove zbirke Pesmi, 18. novembra 1943 pri Starih Ogenjcah (Notranjski listi II.).

Kot je znano, je Kajuh, star komaj enaindvajset let, svojo življenjsko pot končal 22. februarja pri Belih Vodah nad Šoštanjem, prav blizu rodnega kraja. Ob njem v Žlebnikovi hiši je bil takrat poleg drugih tudi Franc Bavec Gregorinov iz Podcerkve, ki ga je po usodni bitki skupaj s Tonetom Žnidaršičem Mezinovim, prav tako iz Podcerkve, tudi pokopal.

6887-b-001Na tem izseku je poleg Karla Destovnika Kajuha najbolj viden Vilko Žnidaršič, ob njem sta njegovi mladi sorodnici Vilma Mlakar in Malči Vesel iz Iga vasi, zadaj pa Jernej Zabukovec iz Loža. Moški v ozadju je mogoče Vilmin starejši brat.

Kajuha se je dobro spominjala tudi Meri Antončič, Grabnarjeva mama, saj je bil pesnik večkrat v njihovi hiši v Podcerkvi. Stanoval je nekaj časa v Vrhniki pri Zakrajškovih, kjer mu je požgana vas navdihnila še zadnjo pesem z naslovom V slovenskih vaseh. Marta Paulin-Brina piše, da je pesem nastala v začetku oktobra 1943. Zapisala si jo je v beležnico, saj jo je Kajuh le povedal, sam pa je nikoli ni zapisal.

6887-b-002Na sliki prepoznamo moža, ki smo ga imenovali Janezkov Jože, a ne vemo priimka. Doma je bil iz Dan, gotovo pa bi bralci strani Stareslike prepoznali še koga.

Pripovedovali so mi, da se je ta miting odvijal po nedeljski maši, ko so odhajajoče iz cerkve ustavili partizani, rekoč, naj še malo počakajo, ker bo zdaj miting. Z okna kaplanije ga je opazoval tudi duhovnik Lovšin. Kdo je še nastopal, se je pozabilo, bil pa je vsekakor prisoten harmonikar.

Viri:

  • Tone Avsec, Medvode, februar 2014 – februar 2016, ustno
  • Vilma Prosenc, Iga vas, februar 2015, ustno
  • Marija Plos, Podgora, februar 2015, ustno
  • Karel Destovnik Kajuh, Marta Paulin – Brina: Jaz sem droben, droben list, Velenje (brez letnice), zal. Občinska kulturna skupnost Velenja, Družbeno politične organizacije občine Velenje, Vzgojno izobraževalni zavod Velenje
  • Notranjski listi II, 1981, Cerknica, Marta Paulin – Brina: Kulturniška skupina 14. divizije na Notranjskem, str. 296 – 302
  • Zvone Kržišnik: Patrulja zvestobe, (Kulturniška skupina XIV. divizije), Zal. Borec in Partizanska knjiga, Ljubljana 1984
  • Emil Cesar: Kako je padel Karel Destovnik Kajuh, Borec 1963, št. 11 1971, str. 701 – 710
  • Franci Strle, Borec 1963, št. 12, str 498 – 507

Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: 23. september 1943
Avtor: Jože Petek
Zbirka: Muzej novejše zgodovine Slovenije
Skenirano: neznano (MNZS)
Oblika: skenirana datoteka


1962 Stari trg – Kolajeva hiša

$
0
0

19_133 Stara hiša v Starem trgu št. 1. piše ob sliki iz Slovenskega etnografskega muzeja, ki jo je leta 1962 posnela Fanči Šarf.

To je Kolajeva hiša pred prenovo, pokrita še z bobrovcem, ki je bil mogoče narejen v Urhovi opekarni v Podcerkvi, tukaj pa je videti že precej načet. Hiša ima majhna okna in preprosta masivna vrata, zadaj je v prizidku hlev, pod kapom pa stojita skladovnici drv. Streha je spredaj narejena na čačko, da sapa najma tuolk moči. Leva skladovnica deloma pokriva obokano odprtino v zidu, ki je bila morda še eno okence ali pa – verjetneje – niša, kamor so nekoč postavili Marijin kip, razpelo ali kakšno nabožno podobo. Ograja za hišo na levi strani je videti narejena iz lesenih palic, tista spredaj, bolj nova, pa je iz žaganih mužlarju in lajšt. Na levi se v daljavi poleg električnega droga vidijo štiri ostrnice, ki pa najbrž niso pripadale tej domačiji.

To je hiša, mimo katere sem štiri leta hodila v šolo. Malo bolj na desni je križišče, kjer se združita glavna cesta in tista z Mandrg, po kateri smo do četrtega razreda prihajali Podcerkljani, Danci in Mandrgarji, po spodnji pa poleg Starotržanov tudi Nadleščani, Markovljani, Vrhničani in Knežani. Lepo se je videlo z Mandrg vsako jutro pred osmo uro gruče otrok s torbami, ki so hitele vse v isto smer – v šolo. (Nič staršev, avtomobilov in avtobusov, le resni mali človečki). Po pouku tok otrok v obratno smer ni bil tako urejen – postavali smo v gručah, vpili drug čez drugega, igrali šulo, kjer nam je to padlo na misel, čeprav na cesti, se lovili in kar pogosto tudi stepli, pri čemer so bile torbe, ki smo jih nosili v rokah, čisto priročno orožje. Pot domov je trajala najmanj še enkrat toliko kot v šolo.Kolajevo hišo sem gledala drugače kot druge, bolj pozorno, kajti tam je bila poročena sestra naše sosede Blaževe Francke, ljudje v njej so bili torej žlahta naše najbližje sosede in zato le malo manj kot tudi naša žlahta – tako se je zdelo meni, čeprav nisem nikoli govorila z nikomer od njih. Pač pa sem vlekla na ušesa, ko je Blaževa teta omenjala nečakinji Minko in Rezko, ki sta bili štedierani in sta živeli nekje na Primorskem, kar je bilo za moja otroška ušesa toliko kot v nebesih. Očeta Kolaja sem se malo bala, ker je bil velik in glasen, a strah je bil brez potrebe, saj me še pogledal ni, če sem šla mimo ravno takrat, ko je z drugimi Starotržani napajal kravo v Brežičku poleg hiše. Za Kolajevo hišo je namreč včasih tekel potok, ki je prav ob cesti imel plitvino, kjer je bilo napajališče živine in za silo tudi perišče. Brežiček je ob vsakem deževju poplavljal bližnje travnike, v šestdesetih letih pa so strugo poglobili in speljali drugje – zdaj poplavlja redkeje … Marička Žnidaršič v svojih spominih opisuje, kako je Brežiček zalival tudi njihovo hišo, ki je stala malo naprej in kako se je šla po narasli vodi vozit s sodom, da so jo komaj rešili.

Zadaj se na sliki vidi tudi Mercinova hiša, za starotrške razmere pravzaprav vila, na obzorju pa hrib Mali vrhek, na katerem – kot so pripovedovali – je nekoč davno stal samostan. Nanj sem šla menda samo tistikrat, ko smo v šestem razredu imeli na športnem dnevu orientacijski pohod, ki je bil markiran s papirčki od bonbonov … zamerilo se mi je: tisti, ki je markiral, je jedel bonbone, mi pa smo morali lačni in žejni riniti v hrib skozi tisto trnje … Zdaj je pod Malim vrhkom obsežno naselje, ki je začelo rasti kmalu potem, ko je bila posneta ta slika.

Cesta mimo Kolajeve hiše je bila takrat, ko sem hodila v prvi razred, še makadamska kot vse ceste daleč naokoli in tudi plotovi so bili vsevprek iz mužlarjev, le najimenitnejše hiše so imele kovinsko mrežo. Na tej sliki se zdi, da je cesta že asfaltirana, rob ceste pa podpira nizek zid s kovinsko ograjo, ki pa je bila tako raztrgana, da že dolgo ni zadrževala ničesar več.

Daleč zadaj se vidi razvalina Loškega gradu in čisto na levem robu slike delček krošnje prve od treh lip pred Ljudsko šolo. Stoji le še ena, a ne vem ali je to tista, pod katero so zakopali steklenico z imeni prvih učencev in učiteljev ob odprtju Ljudske šole nekoč davno pod rajnko Avstrijo.

19_133Kakšno čudo je fotografija: konzervira nek drobec časa za dolgo, dolgo in te – ko jo pogledaš – v hipu preseli nazaj v trenutek, ko je nastala, prikliče spomine, preda sporočilo …

Slovarček:

  • čačka: zatrep
  • sapa najma tuolk moči: veter nima toliko moči – zaradi manjših ploskev pod različnimi koti je upor vetra manjši in s tem tudi verjetnost poškodbe strehe.
  • mužlar: krajnik
  • lajšta: letev
  • žlahta: sorodstvo
  • štedieran: izobražen
  • šula: ristanc

Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: 1. – 15. 8. 1962
Avtor: Fanči Šarf
Zbirka: Slovenski etnografski muzej, Teren 19, F0000019/133
Skenirano: neznano (Slovenski etnografski muzej)
Oblika: skenirana datoteka


1939 Markovec – Okolišev Matija s hčerko

$
0
0

160408954Slika je nastala neke nedelje okoli leta 1939, ko sta šla Matija Petrič, Okolišev iz Markovca in njegova starejša hči Danica, rojena leta 1929 dol po Starem trgu, najverjetneje od maše. Spotoma sta se ustavila še pri mesarju in kupila pol kile mesa za juho, ki ga oče drži v roki. Mesnica je bila takrat v zadnjem delu Kovačeve hiše, pred katero ju je ujel fotograf. Tam je še do nedavnega rasla košata lipa, ki se vidi na zgornjem robu slike. Za njima na levi je Krajčeva hiša, v kateri je še v 70. tih letih živela gospa, ki smo jo klicali Poštarica, njene hiše pa že dolgo ni več. Pač pa še stoji Razdrihova v sredini slike zadaj, kjer je bila nekoč trafika, zdaj pa je prenovljena in ima druge lastnike. Med hišami vodi pot navzgor k farni cerkvi sv. Jurija in naprej na Mandrge. To je najbrž najstarejši poseljeni del Starega trga. Za Kovačevo hišo so nedavno, ko so porušili deloma zidani Kovačev skedenj, kjer je pred letom 1967 nekaj časa deloval eden od obratov Kovinoplastike, našli ostanke gradnje iz 15. stol

Okolišev ata na sliki, rojen leta 1894, je bil doma iz Vrhnike in si je še pred poroko leta 1928 s Frančiško Perušek iz Viševka, ki jo je klical Franja, zgradil hišo v Markovcu, v Belem malnu. Bil je zaposlen Pri Špetnaku ali natančneje na žagi Franja Žagarja v Markovcu kot cirkularist, kjer je bil tudi član sindikata. Družil se je z drugimi delavci, ki so se zavzemali za svoje pravice – s Francem Levcem iz Pudoba, Francem Plosom iz Markovca in drugimi. Z družinami so ti možje včasih prirejali izlete na Gornje Jezero, kjer so se okrepčali v Vragovi gostilni, vmes pa razpravljali tudi o svojem položaju in skupnih interesih – to so bili začetki delavskega gibanja v Loški dolini. Matijeva hči Darja se spominja, kako se je kregala njena starejša sestra Danica, ki jo vidimo na sliki, ker se je na enem od teh izletov Plosov mali sin peljal v vozičku, ona pa je morala iti peš …V juliju 1942, ko je divjala italijanska ofenziva, so tudi k Okoliševim prišli vojaki, da bi vzeli očeta, ki ga ni bilo doma, a se je na nesrečo vrnil ravno takrat, tako da so tudi njega odpeljali v Stari trg in zaprli v občinsko hišo. Dva dni so bili ujetniki tam, nekatere so potem pobili na Ulaki, drugi so morali na Rab. Okoliševa mama ter hčerki Danica in Darja so šle očeta obiskat, vendar niso mogle k njemu. Matija Petrič je bil zaprt v prvem nadstropju hiše in le od tam se je lahko pogovarjal z njimi. Ženi je takrat z balkona vrgel uro, edino vredno stvar, ki jo je imel pri sebi. Takrat so se zadnjič videli, kajti naslednjega dne so njega in tovariše odpeljali na Rab.

Žena in hčerke od Matije z Raba niso dobile nobene pošte in tudi on ni dobil paketov, ki so mu jih poslale. Je bil kot domnevni pripadnik odpora podvržen še posebno strogemu ravnanju?

Ko je Italija razpadla in so interniranci prišli domov, se je pri Petričevih oglasil Matijev precej mlajši sojetnik Franc Sedmak in povedal, da je na Rabu nosil čevlje njihovega očeta, v katerih se je tudi vrnil domov … Po Matiji je poleg žalostnih spominov ostala hiša, ki jo je sam zgradil v letih 1922-25 in dokumentacija zanjo, ura, nekaj slik in beležnica, kamor je pred vojno zapisoval stroške, vanjo pa je prepisal tudi šaljivo pesem, ki jo je nekdo napisal, ko je na volitvah v Loški dolini zmagal župan Mlakar, nasprotnik klerikalnega kandidata.

160408954-001
Na kratko ostrižena odraščajoča deklica ima rožasto poletno oblekico z napihnjenimi rokavčki in gumbki spredaj, bel nedeljski predpasnik, na nogah pa kratke bele nogavičke in čeveljce s paščkom. V roki drži verjetno majhno torbico z ročajem.
160408954-002
Po klobuku in nedeljski obleki s kravato in uro na verižici bi sklepali, da je bila tistega dne, ko je nastala slika nedelja, tudi če se to ne bi ohranilo v spominu družine – tako kot predmet, ki ga ima Matija Petrič v roki: kupil je pol kile mesa in danes bo za kosilo goveja juha … Kaj bi dal zanjo, ko je le nekaj let po nastanku te slike od lakote in bolezni umiral na Rabu!

160408954z
Fotografijo je najbrž posnel profesionalec, ki jo je označil s številko. Je bil fotograf v Starem trgu “na terenu” zaradi kakšnega posebnega dogodka? Birme, žegnanja ali česa podobnega? Ali kar tako, ker je pač želel prestreči ljudi, ki so prihajali iz cerkve, in kaj zaslužiti?

Slovarček:

  • cirkularist: delavec na krožni žagi

Viri:

  • Darja Dujmenovič, Markovec, april 2016, ustno

Kraj:Stari trg pri Ložu
Datum: po oceni 1939
Avtor: ni znan
Zbirka: Darja Dujmenovič
Skenirano: 8. 4. 2016
Oblika: fotografija


1943 Stari trg – Spomin na pesnika Kajuha

$
0
0

6883-bNe vemo, kdo še vse so bili poslušalci na mitingu pred farno cerkvijo v Starem trgu novembra 1943, ko je med drugimi kulturniki 14. divizije s svojimi ognjevitimi recitacijami izstopal Karel Destovnik Kajuh. Prizor je fotografiral Jože Petek.

Mogoče bodo bralci Starih slik prepoznali še koga in nam sporočili. Vemo pa, da je ženska v ruti na levi spodaj recitatorka in pevka Vera Hreščak, ki se je skupini pridružila na Mašunu, potem ko je po razpadu Italije prišla tja z drugimi osvobojenimi rabskimi taboriščniki.

Tone Plos, Tišlarjev z Vrhnike, ki je bil takrat star osem let in pol, se spominja naslednjega dogodka:

Njegovi mami, ki je bila šivilja, je aktivistka Pirča Julka rekla nekega dne: »Tu sta dve ženski, ki bi radi, da jima narediš bluze iz padalske svile!« Blago sta imeli s sabo in mama se je kar takoj lotila dela. Že čez kak dan sta partizanki prišli bluzi iskat, vendar je bilo še za približno pol ure dela. Z njima je bil tudi moški, ki je sédel na zaboj za drva in skupaj so čakali, da bo delo dokončano. Mimogrede je šivilja opazila, da ima moški ob strani razparane hlače, pa je rekla naj jih sleče, da mu jih bo zašila. Menil je, da to ni nič hudega in da bo že enkrat sam zašil. »Sleci se, no, saj bom jaz takoj!« je spodbujala šivilja in tako ji je nazadnje res dal hlače, ki jih je obrnila in prav hitro zašila na stroj.

Ko so trije partizani odšli, je Julka, ki je med vojno s svojimi stanovala pri Tišlarjevih in je bila priča dogodku, rekla mami: »Pa veš, kdo je bil ta človek?« »Ja – kdo pa?« »Kajuh!!«

To pa ni bilo kar tako, saj so za Kajuha in njegove pesmi, ki so jih navduševale, vedeli že vsi in so komaj čakali, da bi ga slišali recitirati.

Zgodba s šivanjem bluz in krpanjem Kahujovih hlač je glede na spomine, zapise in dokumente najbrž nastala med 23. septembrom in začetkom oktobra 1943, ko se je kulturniška skupina 14. divizije prvič zadrževala v Loški dolini in okolici, druga možnost pa je po nemški ofenzivi med 3. novembrom in odhodom 14. divizije v Belo Krajino, ko so kulturniki spet prirejali mitinge na tem področju.

6883-b-001Ljudje so tistega dne odhajali od maše in nato pred cerkvijo prisostvovali partizanskemu mitingu. Možje so v klobukih, fantiči v kapah in oblečeni že bolj zimsko. Zanimiva je noša rut na glavah dveh žensk, ki sta ju proti kmečki navadi zavezali od zadaj naprej in si naredili nekak turban.
6883-b-002Borci so se pomešali med občinstvo.

Viri:

  • Tone Plos, Vrhnika, marec 2016, ustno

Kraj: Stari trg (fotografija), Vrhnika pri Ložu (zgodba)
Datum: 23. september 1943 ali november 1943
Avtor: Jože Petek
Zbirka: Muzej novejše zgodovine Slovenije
Skenirano: neznano (MNZS)
Oblika: skenirana datoteka


1953 Stari trg – Telovadni nastop ob dnevu mladosti

$
0
0

160608208To sliko je Vinko Strle našel na podstrešju stavbe TVD Partizan v Starem trgu, preden so jo pred več kot 25 leti porušili. Da nekaj koščkov slike manjka, so krive miši, ki so si jo privoščile za desert. Kdo jo je posnel, ne vemo, lahko pa ugibamo, da je bil to kateri od učencev fotografskega kluba v Starem trgu, ki ga je vodil učitelj Vinko Toni. Precej verjetno je, da je bil to Jože Berglez, ki je takrat začenjal svojo pot “uradnega” fotografa v Loški dolini.

Ker je bil v tistih časih Vinko Strle tudi sam član TVD in aktiven telovadec, je takoj prepoznal telovadko na bradlji: Danica Intihar iz Pudoba je to. Slika je nastala 25. maja 1953 na akademiji – tako se je uradno reklo tem prireditvam – ob dnevu mladosti v Starem trgu.

O aktivnosti TVD Stari trg je bilo na Starih slikah že precej napisano, a še zdaleč ne vse, saj je bila takratna mladina v “fizkulturnem” smislu zelo aktivna. Na sliki vidimo še tri bose telovadke v črnih hlačkah in belih bluzah, ki čakajo na svoj nastop in eno, ki je pripravljena, da bo nastopila takoj za Danico. Zaradi varnosti so pod bradljo druga do druge nameščene telovadne blazine … Najbrž je bil program prireditve sestavljen nekako takole: mimohod članov z zastavo, nato kakšen govor, mogoče kaj glasbe, predvsem pa množičen nastop vseh skupin članov TVD. Nastop orodnih telovadcev je bil najbrž vrhunec prireditve.
160608208-001Telovadni nastop je bil velik dogodek, ki ga je prišlo gledat vse kar leze in gre, še otroci v vozičkih in možički s palico. Ni še bilo televizije, da bi pred njo buljili vsi v isto smer, zato je bil tak dogodek tudi dobra priložnost, da srečaš znance in občutiš povezanost z množico …

Prizorišče krasijo tri velike zastave, mogoče tudi nekaj manjših in kak transparent. Pod njimi najbrž na klopeh sedijo učitelji, mogoče tudi kak funkcionar, vsaj sodeč po tem, da na tem izseku med občinstvom vidimo tudi učitelja Vinka Tonija in njegovo ženo Mimi, medicinsko sestro. Bodočega urednika Starih slik ni videti, čeprav je bil prisoten – rodil se je na jesen tistega leta …

160608208-003Gledalci so splezali tudi na visoko skladovnico klafter pred šolo. Zadaj sta še strehi šolske drvarnice in Jerančetovega skednja ter eden od topolov, ki so rasli okoli telovadišča pred TVD.
160608208-004Zaman skušam prepoznati koga med občinstvom, čeprav sem mnoge med njimi gotovo poznala. Mogoče sem bila tudi sama tam, čeprav se spominjam le nastopa kako leto pozneje.

Ta posnetek je skupaj z drugimi visel na stenčasu, se spominja Vinko Strle. Stenčas se je reklo stenskem časopisu na tabli ali celo v vitrini, ki je takrat nadomeščal družabna omrežja. Imele so jih šole, pa tudi društva, največkrat v svojih prostorih ali na skupnem za to določenem prostoru.

Slovarček:

  • klaftra : metrski kos razcepljenega lesa za drva
  • stenčas: stenski časopis

Viri:

  • Vinko Strle, Stari trg, junij 2016, ustno

Kraj: Stari trg
Datum: 25. 3. 1953
Avtor: ni znan, mogoče Jože Berglez
Zbirka: Vinko Sterle
Skenirano: 8. 6. 2016
Oblika: fotografija


1957 Stari trg –Šoferski tečaj AMD Loška dolina

$
0
0

160608215Skupina bodočih ali novopečenih šoferjev iz Loške doline se je fotografirala leta 1957 v Starem trgu, mogoče na telovadnem dvorišču ali kje na vzhodnem robu Starega trga, saj se v ozadju lepo vidi Markov hrib.

Kdo jih je fotografiral ni znano, na posnetku pa je vrsta znanih ljudi iz Loške doline. Biti šofer je bila takrat zelo imenitna reč, saj je bilo vozil še malo in verjetno je bil ta tečaj eden prvih v Loški dolini, če ne celo prvi.

Tečaj za voznike motornih vozil je organiziralo Avto-moto društvo Loška dolina. Kdo je poučeval, kakšne so bile zahteve in koliko je tečaj stal, zaenkrat še ne vemo …

160608215-001
Od leve stojijo:
  • Vinko Sterle, Knausov iz Vrhnike,
  • Jože Šepec, Šepcov iz Starega trga,
  • Rafael Baraga, Belčev iz Starega trga,
  • Tone Zalar, električar iz Starega trga in
  • Matevž Kočevar, Ribčev iz Pudoba, pozneje dolgoletni poklicni voznik tovornjaka v Kovinoplastiki.
160608215-002Na sliki sta tudi dve (bodoči) šoferki, obe dobro znani vsem v Loški dolini.

Prva je pesnica Marička Žnidaršič iz Starega trga in zaradi nje je ta posnetek še posebno dragocen, ker se je “Marička” kot smo ji rekli, prav redko fotografirala.

Druga pa je Ana Hace, Jurjevceva “ta mlada”, ki se je primožila z Unca v Stari trg, in smo ji po domače rekli kar “lekarnarca”ali “Jurjovcava Ančka”, saj je od leta 1953 držala pri življenju prvo lekarno v Loški dolini in to v Pečetovem nekdanjem salonu poleg trgovine, ki se ji je takrat reklo “Pr Minate”, zdaj pa je tam trgovina in mesnica KGZ.

Dveh oseb čisto zadaj nismo prepoznali. (Ugibam, da je mogoče prvi levo Matevž Kočevar in je na prejšnjem insertu skrajno desno Tone Avsec iz Vrhnike in ne Matevž).

Na skrajni desni zadaj pa je France Žnidaršič, Mežnarjev od Svete Ane, muzikant, ki je pri loški godbi na pihala vztrajal 50 let, jo nekaj časa tudi vodil in poleg tega napisal še lepo vrsto besedil za narodno zabavne ansamble (Mihelič, Kmetec) in drugih pesmi, večinoma humorno obarvanih, pa še kakšno ilustracijo je mimogrede narisal ter dolga leta sodeloval v uredniškem odboru Glasila Kovinoplastike Lož. Toliko poleg službe.

Na motorju je Franc Levec, tudi znana oseba – športnik, uspešen smučarski tekač, pohodnik in še kaj. Glede motorja ugibamo, da je bil njegova last, če ne pa sposojen kot avtomobil Balila, na katerem so se bodoči šoferji učili voziti – ali pa mogoče last AMD Loška dolina. Nekaj od tega bo najbrž že držalo.

160608215zAvto moto društvo Stari trg in letnico 1957 je nekdo napisal na hrbtno stran slike, ker je seveda zelo pomembno – brez tega bi bilo sliko veliko težje umestiti v prostor in čas …

Viri: Vinko Sterle, Stari trg, ustno, junij 2016

Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: 1957
Avtor: ni znan
Zbirka: Vinko Sterle
Skenirano: 8. 6. 2016
Oblika: fotografija



1960 Stari trg – Pesnica Marička Žnidaršič in njena mama

$
0
0
maricka_12a

Marička Žnidaršič in njena mama pred hišnim oknom polnim rož, ki jih je pesnica zelo rada gojila.

Pesnica Marička Žnidaršič se je rodila 16. novembra 1914 v Starem trgu pri Ložu. Oče je še pred njenim rojstvom padel kot avstrijski vojak v Karpatih, kar je za vedno zaznamovalo njeno življenje. Šest let se je šolala v Starem trgu in razvijala tudi svoje mnogotere darove: slikarski, pevski, recitatorski in pesniški. Čeprav je hlepela po izobrazbi in želela postati učiteljica, ji je zaradi skromnih razmer uspelo le šolanje na meščanski šoli na Rakeku.

Vseskozi je bila predana literarnemu in kulturnemu delu. Po vojni vihri, v kateri je dala svoj prispevek kot pesnica upora, trpljenja, zmagoslavja in upanja, je službovala v uredništvih Ljudske pravice in Delavske enotnosti, se za nekaj časa vrnila v Loško dolino, potem pa za stalno odšla v Ljubljano. Napisala je pesniške zbirke Pesmi izpod Snežnika, Človek in zemlja, Nalomljena veja, Ugasla luč in Ko je prihajal dan.

Umrla je 31. avgusta 1986, pokopana pa je na pokopališču v Podcerkvi.

Nedavno je bil na Starih slikah objavljen posnetek AMD Loška dolina, na katerem smo našli tudi pesnico Maričko Žnidaršič. Prispevek je bil objavljen samo tri dni pred 30. obletnico njene smrti, a priznam, to se je posrečilo povsem slučajno. Šele v knjižnici sem postala pozorna na obletnico in zato je tokratni prispevek res posvečen pesničinemu spominu, saj je njeno literarno delo dragoceno za Loško dolino in vse Slovence.

Pred dvema letoma smo praznovali 100-letnico rojstva pesnice, po kateri se imenuje oddelek Knjižnice Jožeta Udoviča Cerknica v Starem trgu in takrat je vodja knjižnice v Starem trgu g. Anđelka Pogorilić temeljito raziskala in popisala pesničino življenje in delo. Med vsem drugim se je nabralo tudi nekaj lepih spominov nanjo, ki so jih prispevali sorodniki, sosedje, sovaščani iz Starega trga in drugi.

Takrat sem hotela tudi sama kaj prispevati, a so moji spomini na Maričko Žnidaršič prav malenkostni, tako rekoč jih ni, kot je razvidno iz prispevka, ki ga je prvi objavil Obrh, glasilo občine Loška dolina v marcu 2015.

KAKO NIKOLI NISEM ZARES OD BLIZU VIDELA MARIČKE ŽNIDARŠIČ

Pisalo se je leto 1962 in hodila sem v šesti razred. Naša mlada učiteljica je bila na porodniškem dopustu in angleščino nas je poučevala upokojena profesorica Potočnikova od nekod daleč, nemara iz Ljubljane. Bila je razgledana in izobražena gospa, poznala je vse pomembne tedanje umetnike, vključno s pesnico Maričko Žnidaršič, katere domača hiša je stala nedaleč od naše šole sredi Starega trga.

Otroci z našega konca smo vsak dan dvakrat hodili mimo hiše pesnice Maričke ob Brežičku. Včasih smo videli njeno mater, nje same pa pravzaprav nikoli: tudi če je bila doma, se je držala bolj v hiši – vsaj takrat, ko smo otročaji motovilili po prašni cesti ali brodili po perišču ob vodi. Rekli so nam, da Marička biva večinoma v Ljubljani.

No, bližal se je osmi marec in naša učiteljica za angleščino je prišla na misel, da bi šle učenke pesnici voščit. Izbrala nas je šest in nam naložila, naj se na pamet naučimo Pesmi o Cerkniškem jezeru iz zbirke Človek in zemlja. Vsak dan po pouku je vadila z nami. Poslušno smo recitirale in si prizadevale ustreči učiteljičinim zahtevam – zdelo se je, da nam gre kar dobro.

Ime Maričke Žnidaršič smo seveda vse dobro poznale, saj smo se njene pesmi učili v šoli in na proslavah redno poslušali recitacije njenih verzov. Učiteljice so nam s ponosom govorile o njej kot domačinki. Še posebno je zažigala pesem Pionirki v spominsko knjigo: » Bodi trdna, kot so trdne naše skale …« Skupaj z recitatorko smo tudi poslušalke v zanosu vzravnale glavo in potegnile ramena nazaj, stisnile ustnice in začutile svojo trdnost, ki je bila kakor trdnost naših skal iz pesmi … Izven šole pa se je Maričkinega imena v tistem času držal pridih drugačnosti, nekaj skrivnostnega, odmaknjenega in skoraj tujega. Spominjam se, ko mi jo je mati prvič pokazala od daleč, ko je s svojo materjo delala na bližnji njivi, kar se je sicer redko dogajalo, saj je bila pesnica tedaj že precej bolehna: »Lej, Marička!« je šepetaje namignila z očmi in ko sem jo začudeno pogledala, je dodala: »Pesnica.« Pesnica? Takšne so pesnice? Z motiko na njivi? Ali nimajo zlatih nalivnih peres in debelih zvezkov, da vanje zapisujejo verze, ki jim vrejo iz srca, okoli sebe pa skladovnice knjig, lepih slik s planinami v ozadju in razkošnih rož v vazah?! Nenavadno. Pa še nekaj je sporočal odtenek v materinem glasu … Je bilo spoštovanje, čudenje, strah, tujost? Celo rahel posmeh? Nekaj žgečkljivo nespodobnega?

Vseeno sem še dolgo pogledovala po tisti njivi v pričakovanju, da bom mogoče spet videla pesnico Maričko Žnidaršič (ali Ravšljevo Micko, kot so jo tisti bolj domači imenovali po očetu; nekateri so jo imeli tudi za Jeriševo Micko, ker je bil menda njen očim Jeriša …) Pa je ni bilo nikoli več, le njena mati je še kdaj pa kdaj prihajala okopavat peso … Mati, tista, iz pesmi Materin obraz, ki »vanj je gube čas zarisal«, mati, ki »vse, prav vse prenese« in »jaz ob njej vsa majhna sem« – verzi, ki jih je poznal vsak šolar in najbrž tudi vsaka mati v Loški dolini, saj so bili kot nalašč za osmomarčevske proslave in lik matere v njih natanko tak, kot so tedanje matere resnično bile.

No, pred tistim osmim marcem smo se torej dobro naučile recitirati pesmi o Cerkniškem jezeru in zadnji dan pred praznikom nam je učiteljica prinesla velike bele črke iz papirja ter nam jih pripela na prsi. Črke so sestavljale napis JEZERO.

»Jutri si boste takole pripele črke in se postavile pred pesnico. Pazite, da ne boste pomešale črk, zapomnite si, katera je vaša leva in desna soseda. Potem se priklonite in odrecitirajte pesmi. Potem boste pa že videle, kaj bo rekla pesnica … Jaz pa ne morem z vami, nujno moram oditi v Ljubljano, zato boste šle po pouku same k pesnici in naredile, kar smo se naučile! Lepo bi bilo tudi, ko bi zjutraj spotoma nabrale šopek svežih zvončkov in ji jih nesle«.

Naslednjega dne smo bile vse že od zjutraj kot na trnju. Zvončkov nikjer ni bilo mogoče videti, razen mogoče enega ali dveh in to ravno v pesničinem vrtu! Kar brez njih bomo morale iti …

Kaj pa, če se pri recitaciji zmotimo? Ali pozabimo, kaj je treba reči? Kdaj pa naj si pripnemo tiste črke? Ali moramo z njimi na prsih skozi Stari trg, ali naj si jih namestimo šele pred hišo? Kaj če nas ta čas, ko se bomo urejale, kdo sliši in pride gledat ven, kaj se dogaja pred vrati? Skozi katera vrata bomo vstopile? Ali je treba potrkati? Nobena še ni bila v tisti hiši. Kaj pa, če ji naše recitacije ne bodo všeč? Kaj pa, če je sploh ne bo doma? Ali res moramo iti?!

Ko je bilo pouka konec, smo se zbrale na šolskem dvorišču s papirnatimi črkami v rokah in se napotile proti kamnitemu mostu čez Brežiček. Mrzlično smo potihem ponavljale vsaka svoje verze in gledale v tla. Korak nam je vse bolj zastajal in sredi mostu smo obstale oziraje se v okna Maričkine hiše, ki je stala tam tiha in nepremična. Ni se kadilo iz dimnika, okna so bila trdno zaprta in zavese se niso premaknile niti za las, ni jih zamajal najrahlejši prepih vrat, ki bi se bila odprla ali zaprla. Celo jablana pred hišo je bila kot otrpla in tudi ptičev ni bilo slišati. Samo Brežiček je šumel pod našimi nogami in sonce nam je sijalo v hrbet.

»Saj je sploh ni doma«, je zinila ena.

»Jaz kar ne bi šla«, je rekla druga.

»Ampak lahko gremo pogledat, mogoče je njena mama doma!« je bila vestna tretja.

»Pa ne bomo mami recitirale, če je Potočnica rekla, da moramo Marički!«

»Saj itak ni nikjer nikogar, pojdimo!« je bila odločna največja med nami in kakor na povelje smo se obrnile in jo ucvrle proti šoli, pograbile vsaka svojo torbo in se zgubile domov, ne da bi še kaj govorile.

Ko sem šla čez nekaj minut spet čez most mimo Maričkine hiše proti domu, je bilo vse še enako negibno in nemo kot prej. Hodila sem počasi in s kotičkom očesa opazovala, ali se bo kje kaj zganilo. »Nikogar ni bilo doma!« sem si potem pritrjevala do doma in tako smo naslednjega dne rekle tudi učiteljici. »No, škoda!«, je rekla. »… Ste se pa vsaj pesmice naučile! …« Profesorica Potočnikova je namreč tudi pri angleščini trdno verjela v učenje na pamet in nam je obilno delila petice za na pamet povedane lekcije, ki so bile pogosto tudi prigoljufane s škiljenjem v knjigo ali prisluškovanjem šepetalcem …

In tako je tistikrat ostalo pri tem, da Maričke pač ni bilo doma. Jaz pa pesnice tudi po tistem nisem nikoli zares videla od blizu – tisto je bila edina priložnost, ki sem jo v življenju imela.

Viri:

  • Anđelka Pogorilić: Marička Žnidaršič, 16. 11. 1914 – 31. 8. 1986, stoletnica rojstva notranjske pesnice skozi njeno ustvarjalno delo in pričevanja sorodnikov, znancev in prijateljev (vezno besedilo na spominskem večeru ob 100-letnici rojstva M. Ž.)

Kraj: Stari trg
Datum: okoli 1960
Avtor: neznan
Zbirka: Knjižnica Jožeta Udoviča, Cerknica
Skenirano: neznano
Oblika: skenirana datoteka


1954 Stari trg – Na Farovškem vrtu

$
0
0

scan-110821-0031Sejem ali živinorejska razstava v Starem trgu. Zadaj na hribu je Loški grad in pod njim na samem Mercinova hiša. Danes je tam vse čez in čez pozidano. Mislim, da je slika nastala na Farovškem vrtu, ki je zdaj prav tako pozidan. Vidi se glavna cesta iz Starega trga v Lož in pravokotno nanjo potka, ki gre z Mandrg čez Brežiček na pot pod Malim vrhkom. Čisto na levi v sredini je mogoče slutiti Brežiček, ki se je razlil po travniku.

Slika je nastala najbrž zgodaj spomladi, saj je drevje neolistano, tla pa so še gola. (Ja, no, sem res odkrila toplo vodo: spodaj je urednik napisal, da je slika posneta aprila 1954 …)

Živali so lepo rejene, mlade, gladke, čiste, oštrglane in videti je, kot da so enake pasme. Občinstva oziroma morebitnih kupcev ni (še) videti, kar daje misliti, da je mogoče šlo za razstavo ali tudi za ocenjevanje plemenskih živali, saj je – kolikor se jaz razumem na govedo – na sliki tudi vsaj en bik. Tiste čase je bila odlikovana krava prava zvezda, o njej se je veliko govorilo in za živinorejca je bila velika čast in priznanje, če je vzgojil žival, ki je dobila medaljo. Možaka v ospredju sem zagotovo poznala, a se za vse na svetu ne morem spomniti, kdo je bil. Starotržan? Sosed Maričke Žnidaršič? Eden od Šepcev iz tistega konca? Pogosto sem ga videvala. Moj spomin je tokrat zatajil. Morda ga bo prepoznal kdo drugi.

Živali na sliki so skoraj zagotovo zrejene v domačih in ne zadružnih hlevih, čeprav je v času s slike na višku gradnja zadružnih hlevov. Tradicionalno kmetijstvo začenja stagnirati, pojavlja se prva industrija v Loški dolini: ustanovljeno je Kovinsko predelovalno podjetje Lož, ki izdeluje ladijske svetilke, pripravlja še druge artikle in se potem bliskovito razvije v Kovinoplastiko, širita se Marof in Mizarsko podjetje Stari trg, poznejši Gaber … V Podcerkvi imajo zidano zaprto zadružno štalo, kjer krmijo in molzejo krave in jaz hodim tja s kanglico vsak dan po mleko, a samo toliko časa, da ga spet imajo pri sosedu. Molzejo, seveda ročno, vaščanke iz Podcerkve – spomnim se Baragove mame Štefke. Sicer pa krave prav kmalu nekam izginejo in štala nekaj časa sameva, pozneje se postopoma spremeni v provizorična stanovanja priseljencev, ki so si našli delo v Kovinoplastiki …

scan-110821-032Hotela sem pisati o zadružniških zgodbah, ki sem jih pogosto vlekla na ušesa, ko so se možaki zgražali na primer nad novotarijo, ki jo je nek veljak menda videl v Ameriki, čeprav je bilo prvotno takratno zadružništvo zasnovano po vzoru sovjetskih kolhozov: postavili so lesene odprte hleve na Babni Polici in vanje privezali krave. A ker so bile te kolektivna last in ker v španoviji še pes crkne, so bile živali slabo krmljene, osrane in do vampov v dreku, pozimi pa prezeble in podhranjene. Tako je trdil kritični in do vsega tujega in neznanega nezaupljivi ljudski glas. Dejstvo je, da se zadeva ni obnesla, je pa tako pretresla tedanje živinorejce, da je prišla celo v pesem, ki so si jo nezadovoljneži predvsem šepetali in brundali, javno in glasno pa je menda niso peli, čeprav je bila melodija sposojena od dobro znane ljudske ali ponarodele Šumijo gozdovi domači:

“Šumijo gozdovi državni

in žito zadrúžno zori,

na Polici postavljajo štale,

nam kmetom pa pijejo kri.”

Pozneje so se zadruge pošteno spremenile, čeprav je bilo še nekaj ponesrečenih poskusov presaditve tujih bolj ali manj uspešnih dosežkov na naša tla. Zgodba, ki sem jo kar naprej poslušala, precej dobro ponazarja red, ki je vladal v takratnih zadrugah:

V neki zadrugi zaposleni možje so delali, kar jim je naročil predsednik: postavljali štale, kosili in sušili seno, krmili živali, popravljali ceste … in pili. Imeli so sod vina in dokler je bilo vino, so delali, ko ga je zmanjkalo, so se pa skregali. Vsi so delali vse. Eden je bil poslan kosit tudi predsednikove njive in v ta namen je imel v gostilni plačano malico in pijačo. Pokosil je, kar mu je bilo naročeno in šel domov. A potem tistega, kar je pokosil, ni nihče pobral – kar tam je zgnilo.

Drugič spet so seno posušili, ga dali v kopice, jih pokrili, in ker jim nihče ni ukazal, kaj naj naredijo naprej, so ga pustili, da je tam konec vzelo. Če se je le dalo – in dalo se je – so delavci med šihtom skočili domov in tudi doma kaj postorili, kajti tudi Bog je najprej sam sebi brado ustvaril.

Bil je tam tudi Kapa – tako so mu rekli zaradi amerikanske kape, ki je nikoli ni dal z glave, menda je še spal v njej. Bil je sicer zaposlen v zadrugi, a je od vsega največ delal sam sebi. Med službo si je vse pokosil in opravil, kar se mu je zdelo potrebno, z eno besedo: še veliko več si je dovolil kot drugi.

Pride okoli novega leta zbor kolektiva – ali kakor se je že temu takrat reklo – in čas za polaganje računov, da bi šli v novo leto s poravnanimi zadevami. Pa se na tistem zboru oglasi Kapa: ” Kaj čem pa jaz, gospod predsednik, ko mi je še dopusta ostalo!?” Samo spogledali so se sodelavci, se dregnili s komolci in po vrstah zborujočih je šel zgrožen šepet: “Poslušaj ti Kapo, kaj se meni!!?? Saj ga ni bilo nič v šihtu, zdaj mu je pa še dopusta ostalo!!”

Kako je zadevo rešil predsednik, se je pozabilo, kaj je rekel Kapa pa do danes ne.

Slovarček:

  • štala: hlev
  • provizoričen: začasen
  • španovija: solastništvo
  • konec vzeti: propasti

Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: april 1954
Avtor: Vinko Toni
Zbirka: Vinkotov kufr
Skenirano: 21. 8. 2011
Oblika: negativ


1939 Stari trg – Ivan Mercina

$
0
0

120708591Fotografijo samozavestnega moža na platnenem ozadju z naslikanim galebom smo našli v zapuščini fotografa Franca Trudna, Hlepinovega iz Podcerkve. Lahko zgolj ugibamo, da je nastala najverjetneje še pred drugo svetovno vojno, saj so Trudnovi povojni portreti praviloma posneti pred svetlim hrapavim zidom neke hiše. Na tej sliki je Ivan Mercina, človek, ki ga je v njegovem času v Loški dolini poznal čisto vsak. Pred leti sem zapisala nekaj spominov nanj, ki jih je objavil Obrh, glasilo občine Loška dolina in tu je nekaj povzetkov iz njih.

V spominu živi: siv, rahlo sključen, s tresočimi rokami, v zelenem hubertusu, za njim hodi bel rjavo lisast pes gonič, na rami ima obešeno puško in umirjeno koraka čez Brežiček proti Ulaki … Ali pa ga pripoved nekdanjega učenca naslika v temni svečani obleki, ko dirigira moškemu pevskemu zboru DPD Svoboda Loška dolina na starotrškem odru ali pri spomeniku na Ulaki … Ivan Mercina, učitelj, šolski upravitelj, kapelnik, zborovodja, lovec, ljubitelj narave, vrtnar in sadjar, sokolski starosta, priložnostni svetovalec za vsakovrstne težave bližnjih in daljnih … ljubljeni Dedek, ki je v visoki starosti spoznal: »Lahko bom umrl, nikoli nisem nikomur ničesar odrekel …«

Kaj v resnici vem o njem, ki me v spominu gleda iz nekega drugega sveta, tistega, ki se zdaj zdi še čist, preprost, urejen in dober? … Kjer so živele daleč vidne, pokončne, omikane osebe kot kažipoti v življenje in so pustile močan pečat v Dolini. Tako kot Ivan Mercina.

MERCINOV ROD*

Mercinov rod izhaja z Vipavskega, iz Goč, kamor se je okoli leta 1800 priselil krojač Janez Mercina s Planine. Njegova sinova Jurij in Franc sta bila duhovnika – slednji je postal kanonik v Gorici in je skladal nabožne pesmi – sin Janez (Ivan) pa je bil učitelj in organist. Imel je dva sinova, ki sta oba postala učitelja. Mlajši Ivan se je zapisal v slovensko glasbeno zgodovino kot naš prvi in največji zvonoslovec z deli Zvonoznanstvo – zbrani zvonoslovni spisi in Slovenski pritrkovalec, napisal pa je tudi pesmarico Igre in pesmice za otroška zabavišča in ljudske šole, v kateri je od 126 napevov kar 89 Mercinovih. Njegov starejši brat Franc, učitelj in posestnik na Gočah je imel tri sinove: Franca, ki je postal učitelj v Grahovem pri Cerknici, Ivana, učitelja v Starem trgu pri Ložu in Jožeta, strokovnega učitelja na Srednji tehnični šoli v Ljubljani. Ivanova otroka Emil in Boža ter snaha Nada so prav tako učitelji – rodbina torej, ki ima učiteljstvo v krvi, bi se reklo.

»Stric Franc je imel dve hčeri učiteljici, ki sta se obe poročili z učiteljema …,« pripoveduje Emil Mercina, učitelj matematike in fizike ter dolgoletni ravnatelj šole v Starem trgu. A od kod v resnici izvirajo Mercinovi?

»Moj bratranec geodet, ki je v prejšnji Jugoslaviji delal po južnih predelih, je nekje nad Dubrovnikom naletel na vasico Mercine, zato je menil, da je priimek prišel iz teh krajev. Ljudje naj bi se priseljevali v Trst in okolico in tudi v Vipavo. Domačin z Vipavskega pa v literaturi navaja, da je prvi Mercina, Jurij, prišel nekje iz okolice Ljubljane in se naselil v Planini, njegov potomec, krojač Janez pa se je preselil v Vipavo …« nadaljuje Emil Mercina.

IZ LEKSIKONA

Toda vrnimo se k Ivanu Mercini, tistemu, ki je bil rojen 20. aprila 1885 na Gočah pri Vipavi in umrl 18. aprila 1971 v Ljubljani. Leta 1924 je prišel v Stari trg, potem ko so ga italijanske fašistične oblasti odpustile iz službe v Ložah v Vipavski dolini in izgnale. V Primorskem slovenskem biografskem leksikonu med drugim izvemo o njem, da je služboval kot upravitelj osnovne šole v Starem trgu pri Ložu vse od leta 1925 do okupacije, ko so ga že junija 1941 zaprli v Ljubljani, nato v Trstu, od koder so ga odpeljali v koncentracijsko taborišče Isernia, provinca Campobasso. Po kapitulaciji Italije je odšel z zavezniki v Afriko in živel pod šotori v taboriščih El šat, Tolum bat, Kairo in drugod v Egiptu. Po vojni se je vrnil domov in spet poučeval do konca leta 1946, ko se je upokojil, a še vedno honorarno učil na nižji gimnaziji, vodil pevski zbor in godbo na pihala v Ložu. Dajal je pobude za napredno sadjarstvo in vrtnarstvo, bil je vnet lovec. Bil pa je tudi TIGRovec ** in je pred vojno vzdrževal ilegalne povezave TIGRovcev onkraj Javornikov. Pri njem so se ustavljale oborožene trojke pred prehodom meje in po vrnitvi. Hranil je njihovo opremo in jih skrival pred jugoslovanskimi oblastmi. Pomagal je ubežnikom iz Primorske, da so dobili zaposlitev.

Bil je eden tistih slovenskih učiteljev, ki so vse moči in sposobnosti posvetili gospodarskemu in kulturnemu napredku svojega ljudstva. Zapustil je trajne sledove svojega delovanja, pospeševal je napredno vinogradništvo, vinarstvo, živinorejo, poljedelstvo …

Toliko iz leksikona.

ODLIKOVANJA

Ivan Mercina je po vojni prejel dolgo vrsto odlikovanj – lovskih, kulturniških, pedagoških. Naštejmo le nekaj najvišjih:

  •  Pohvala za uspehe v šolskem in izvenšolskem delu, ki mu jo je leta 1953 podelil Okrajni ljudski odbor Postojna.
  • Leta 1955 je ob 20-letnici osvoboditve države iz beograjskega Urada za odlikovanja prejel državno Priznanje z redom zaslug za narod s srebrno zvezdo za dosežene uspehe na področju gospodarskega, kulturnega in društvenega razvoja države.
  •  Zveza DPD Svoboda mu je leta 1959 dala Odlikovanje Svobod II. stopnje za plodno prosvetno dejavnost.
  •  Skupščina občine Cerknica je leta 1965 Ivanu Mercini dala Priznanje za dolgoletno požrtvovalno delo na kulturnem in prosvetnem področju.
  •  Leta 9169 je prejel Značko Frana Milčinskega za kulturno-prosvetno delo.
  •  Lovska zveza Slovenije ga je leta 1969 odlikovala z Redom II. stopnje za lovske zasluge.

TIGR

»Očeta so avgusta leta 1924 leta odpustili iz službe in je moral v kratkem roku zapustiti Italijo« pripoveduje Emil Mercina. »Takrat je na Primorskem že delovala prva odporniška protifašistična organizacija v Evropi TIGR in oče ji je bil zelo predan. Spominjam se, ko je pravil, da so se srečevali na Nanosu, pa tudi pri njem doma, zato so ga Italijani potem odpustili in izgnali. Prišel je na Notranjsko in potem januarja 1925 nastopil službo upravitelja šole v Starem trgu.

Njegovo TIGRovstvo se je v Jugoslaviji nadaljevalo, imel je neke vrste javko, počivališče in skladišče. TIGRovci so bili organizirani po trojkah. To je bilo zelo skrito delovanje, tako da ena trojka ni vedela za drugo … Iz otroštva se spomnim Zelena*** kot vodje, pa Bobka … Bobka sem si zapomnil, ker je imel tako majhno številko čevljev, pa sem nekoč rekel:

‘Kako imate vi majhne čevlje!’

‘Ja, mi TIGRovci nimamo prstov na nogah!’ mi je hudomušno odgovoril … Več jih je bilo, tu so prenočevali, kaj pojedli, se odpočili … In seveda pobrali orožje. Oče je imel zvezo z jugoslovanskim polkovnikom Plhakom. On je bil posrednik, ki je najbrž od vojske iz skladišč dobival orožje in strelivo. Zelen, Bobek in drugi so prihajali sem, to orožje jemali in ga odnašali čez mejo.

Velikokrat so se oglašali tudi drugi Primorci. Ko so pribežali čez mejo, jim je oče pomagal do zaposlitve pri Kovaču na žagi. Spominjam se nekega Kruha, zapomnil sem si ga, ker je imel tako zanimiv priimek. Na žagi je dobil službo, stanoval pa je v Starem trgu v hiši pri transformatorju na podstrešju …

Očetova povezanost s TIGRom je večkrat omenjena v literaturi, recimo v knjigi TIGR Mire Cenčič iz leta 1997.«

PO PRIHODU V LOŠKO DOLINO

Kako se je Ivan Mercina vživel v novem kraju?
»Ko je prišel v Loško dolino, se je takoj vključil v tukajšnje življenje. Ukvarjal se je z gospodarstvom: organizirali so tekmovanja v košnji, imel je tečaje za sadjarstvo … Bil je lovec in vodil je tudi tečaje za lovske pripravnike. Do začetka vojne je imel v zakupu lovski revir k. o. Lož. Ne vem, koliko tisoč je plačal na leto za ta revir, potem pa je organiziral lovce in prijatelje, imeli so pogon, padlo je toliko in toliko srn in jelenčkov … Potem je telefoniral, prišel je Slamičev kamion iz Ljubljane – Slamič je imel trgovino, mesnico in restavracijo na Celovški – in je ulov še isti dan odpeljal. Takrat je bilo tudi divjega lova zelo veliko. Gozdovi so bili polni zank, a oče kot lastnik lova ni nikoli imel nobenega konflikta. Živali je bilo mnogo, ljudje so si pomagali; so si morali …

Oče je živel s krajem. Ne vem, koliko se je ukvarjal s politiko, štel pa se je za liberalca. Hodil je v družbo in tudi pri Sokolu je bil starosta, čeprav sam ni telovadil.«

VOJNA

»Z vojno se je stanje tudi za organizacijo TIGR spremenilo. Danilo Zelen je padel v Mali gori nad Ribnico. To je bil prvi boj z Italijani pri nas. Štirje TIGRovci so bili skriti v neki koči, bili so izdani in Italijani so prišli tja …

Ko je nastopil začetek druge svetovne vojne, je imel oče še osemintrideset pištol, pa neke bombe, strelivo in ne vem kaj še vse. To je dajal jugoslovanskim vojakom, ki so ostali brez poveljstva … Ne vem, koliko tistega orožja se je lahko znebil, nekaj pa smo ga sami, oče, sestra in jaz znosili po jazbinah gor pod Markov hrib, pa na Ulako do Kovačevih smrekic. Moj oče je bil čisto iz sebe tiste dneve. Doma je rekel: ‘Mene bodo ubili, takoj ko bodo prišli!’

Takrat sta se v Starem trgu nekega dne pojavili dve nuni in hodili naokoli v tistih dolgih oblekah. Videl sem ju s praga šole, ko sta šli proti Ložu. In drugi dan spet. Naslednjo noč ju je opazil oče, ki je imel pse zadaj v drvarnici, kako sta v veliki Teličevi kopi slame tam za zidom nekaj počeli. Zdelo se mu je čudno, šel je povedat žandarmeriji, prišli so orožniki in zgrabili tisti dve nuni, ki sta bili v resnici dva preoblečena vohuna.

No, oče je bil prepričan, da fašisti vedo, kaj počenja v Jugoslaviji in je tudi takrat, ko so ga zaprli vedel, da ga bodo. Zaprli so ga prvega v dolini – 24. junija 1941 leta so prišli ponj.

Kakšna dva meseca je bil zaprt v Ljubljani na sodišču, potem so ga premestili v Trst, kjer je bil obravnavan. Tam je bilo zaprtih veliko TIGRovcev, a ga ni nobeden poznal. Obsodili so ga na konfinacijo. Iz Trsta ni bilo nobene zveze z njim, ni se mogel oglasiti, nič ni pisal. Nato je bil zaprt v Isernii južno od Rima. Od tam smo imeli zvezo z njim, oglašal se je, tudi mi smo mu pisali, mama pa mu je pošiljala pakete. Tam so si sami kuhali in on je bil glavni kuhar. Ohranil se je njegov dnevnik, kamor je skrbno zapisoval vsa živila, ki ji je porabil ali dobil. V Isernii je bil do razpada Italije, ko so Angleži zasedli Južno Italijo in so te internirance preselili v Bari. Nekateri mladi so odšli od tam v partizane, oče pa je bil takrat že starejši. Takšne so preselili v Afriko, tako da je živel tam do konca vojne. Nekaj časa je bil v Kairu, Tolum batu, El šatu in ne vem kje še vse. Bivali so pod šotori, proti koncu pa so živeli tudi po domovih Slovenk, ki so se tam poročile in imele domačije.

Tudi Magušarjeva mama iz Iga vasi je bila zaprta v južni Italiji in preseljena v Afriko, ne vem pa, ali sta bila v istem taboru. Zdi se mi, da je ona prej odšla k izseljenskim družinam. Bral sem nek tekst, ki omenja TIGRovce iz Iga vasi in mogoče je tudi ona imela kakšno zvezo z njimi.

Tam bi bilo življenje razmeroma normalno, če ne bi bilo skrbi, kaj je doma. Mi smo vedeli, da je oče v Afriki, potem pa ni bilo nobene vesti več. Ko je bilo vojne konec, so bivše internirance pripeljali v Split. Oče je prišel domov julija leta 1945 in spomnim se, ko je sporočil, da prihaja. S sabo je imel kovčke in škatle, v njih pa odeje, perilo in druge reči … Tako sem se potem naučil šivati na šivalni stroj, ko sem predeloval tisto blago, da smo imeli za rabo.«

PEVCI, GODBA NA PIHALA

»V Starem trgu je oče pred vojno vodil moški oktet, ki je včasih nastopal na prireditvah. V njem so peli Stane Štritof iz Starega trga, brat moje mame kapelnik in organist Edvard Turk, potem Strle, čigar imena se več ne spomnim, pa Dore Žagar z Mandrg, Nino Strle, poznejši funkcionar in še trije drugi. Hkrati je obstajal tudi pevski zbor. V tistem času so v Ložu naštudirali opereto Pri belem konjičku in oče jih je tudi za to prireditev učil peti.

Po vojni je šel v pokoj, seveda pa se je še naprej ukvarjal z glasbo. Loško godbo je vodil že od leta 1932 ali 1934 do leta 1941. Po vojni je bil nekaj let sokapelnik Vilku Zabukovcu in tudi ko jo je prevzel France Žnidaršič, je do leta 1965 še nekoliko sodeloval in pomagal. Vodil je tudi Moški pevski zbor Svoboda Loška dolina vse do svojega dvainosemdesetega leta, ko so ga izdale noge in ni mogel več hoditi.«

DOMOTOŽJE PO VIPAVI

»Kadar smo šli proti Javornikom, je oče kar požugal na ono stran …« se spominja Emil Mercina. »Pred vojno se je družil z graničarji na Bičkih lazih. Nekoč smo bili z družbo tam in spomnim se, kako sem opazoval očeta – jedlo, pilo se je, še malo ‘rožic’ v glavi … pa je oče stisnil pest in požugal proti Italiji. In jokal.

Pozneje, ko sem imel fička, sem ga večkrat peljal na Goče. Ljudje so ga poznali, vedno je bil lepo sprejet, tam so bili tudi otroci njegovih bivših učencev. Zvonoslovec Ivan Mercina ima tam spominsko ploščo in ob tem je Mercinov priimek oživljal v spominu ljudi. Župnija je po vojni Mercinovim postavila kapelo in spomenike s pokopališča so vzidali v steno – tam so vsi Mercinovi: dedek, babica, kanonik, zvonoslovec …

Oče se je s sošolci z učiteljišča srečeval vsako leto. Nazadnje so ostali le še trije in zadnjič so se sestali tu pri nas poleti julija 1970. Kmalu nato je umrl profesor Brezovar, jeseni okoli novembra še profesor Fink. Očeta sem takrat peljal na Žale, kjer je bil pogreb. Tudi on je bil že okoren, tresel se je, pa sem mu ob živi meji postavil stolček, da je sedel in sva spremljala žalno slovesnost od tam. Zelo ga je potrla prijateljeva smrt, čisto na tleh je bil. Potem sem rekel:

‘Veš kaj, jaz te bom kar na Vipavsko odpeljal!’

‘Joj!’ Oči so se mu zasvetile.

Takoj po pogrebu sem ga res peljal na Vipavsko in ko sva prišla malo naprej od Razdrtega, so mu po licih začele polzeti solze. Na Vipavskem je imel še vinograd, ki ga je pustil, ko so ga izgnali in takrat mi je v solzah naročal:

‘Mile, ne prodaj!’ Seveda sem mu to zlahka obljubil.

Nikoli ni prebolel, da je moral z Vipavskega in to ločitev je zelo težko prenašal.«

MARIČKA

»Pesnica Marička Žnidaršič je bila takrat še zelo mlada in preživljala je težke čase. Pri našem očetu je v svoji stiski našla oporo in tolažbo. Bila je izredno čuteča oseba. Zelo rada je pela in hodila je tudi v šolo k harmoniju. Glasba ji je res veliko pomenila. V tistem času je večkrat prišla domov k nam, da sta z očetom kaj zapela. Pela je v cerkvi, znala pa je tudi mnogo narodnih pesmi. Še po vojni je včasih prišla k nam in mama jo je spremljala na klavirju, ko je pela …«

Ko so Ivana Mercino na njegov 86. rojstni dan, 20. aprila 1971 v Ložu pokopali, se je od njega poslovila njegova učenka in varovanka pesnica Marička Žnidaršič z besedami:

Spoštovani, dragi tovariš Mercina!

Danes nastopam pred Vami neorganizirano, tako da me ni nihče napovedal – zakaj ta poslednja predstava v človeškem življenju ne potrebuje nobenega napovedovalca več. – Prišla sem, da se od Vas poslovim kot Vaša nekdanja učenka, poslovim v imenu vseh tistih brezštevilnih učencev in učenk, ki so šli skozi Vašo šolo plemenitosti, pravičnosti in dobrote in ponesli Vašo svetlo podobo na vse strani naše domovine. Tiste domovine, ki ste jo Vi tako zelo ljubili, jo pomagali graditi in zanjo trpeli. Če bi danes dali na tehtnico vse Vaše vesele in žalostne dneve, bi videli, da sta bila žalost in trpljenje vedno v premoči.

Začelo se je že zelo zgodaj po prvi svetovni vojni, ko ste morali kot zgleden oznanjevalec slovenske besede zapustiti domačo zemljo, sončno Vipavsko dolino, ki ste ji bili vse do zadnjega tako otroško vdani … In tako je takrat zapuščena starotrška šola dobila novega upravitelja. Vse se je prerodilo pod vašimi čudežnimi rokami. Na vrtu so zacveteli tulipani, plamenice in gladijole in drevje, ki ste ga obrezali in posadili Vi je lepše, bogatejše obrodilo. Še stari harmonij je dobil mehkejšo in toplejšo barvo glasu pod Vašimi prsti. Dan na dan smo se zbirali, vedno ob novih pesmih in vselej ob novih naukih, ki ste nam jih delili. Znali ste zgraditi trdne temelje nežni otroški duši, in besede, ki ste jih polagali v naša srca, so bile položene zmerom ob pravem času. Gradili ste vselej na pravičnost, dobroto in ljubezen in v tem svojem delu ste bili neutrudljivi …

Ko so se leta 1941 znova zgrnili nad nami črni oblaki, se je Kalvarija naprednega slovenskega učitelja spet ponovila. Žalitev za žalitvijo, zapori in konfinacija in Vi, ki ste tako sovražili laž, ste bili deležni neštetih krivičnih obtožb. Zamrla je pesem – Vaša pesem – in dolina pod Snežnikom se je odela v žalost. Vi pa ste s svojim ponosom, s svojo trdno voljo vse prenesli, vse pretrpeli, vse premagali! Znova ste se vrnili med nas in kakor Cankarjev hlapec Jernej ste morali z grenkobo v srcu spoznati, da pravice na svetu ni in je nikoli ne bo.

Pomlad je. Češnje pod Križno goro bodo zacvetele, Vaše oči pa jih ne bodo videle več. Krog Vašega plemenitega življenja se je strnil in nobene vrzeli ni v njem. Premagala vas je le ena, poslednja zmagovalka – SMRT –. Zrušilo se je telo, Vaša beseda pa se bo prenašala iz roda v rod in Vaš svetli lik bo žarel še dolgo, dolgo. Ko stojim zdaj ob Vašem grobu tako samotna, majhna in praznih rok, se Vam še enkrat, poslednjikrat zahvaljujem za vse, kar ste nam dali. Želim, da Vam naša notranjska zemlja, ki ste jo tako ljubili, ne bo pretežka … Počivajte v miru …”

Verjamem, da Ivan Mercina še živi v spominu mnogih ljudi v Loški dolini: njegovih učencev, pevcev in godbenikov ter njihovih poslušalcev, lovskih kolegov in vseh drugih, ki so bili kakorkoli deležni sadov njegovega dela in vzora njegove rahločutne, a hkrati močne in pokončne osebnosti. V času, ko je naše slovenstvo vedno znova na preizkušnjah, čeprav drugačnih kot v prvi polovici preteklega stoletja, ostajajo osebnosti, kot je bil Ivan Mercina spoštovanja in posnemanja vreden vzor.

P.S.: Potem, ko je bil članek o Ivanu Mercini že objavljen, sem pri Sveti Ani (ponovno?) slišala tole anekdoto:

Pred vojno je bil v naših krajih izredno razširjen krivolov, ki so ga oblasti strogo kaznovale, a nikoli izkoreninile. Zakupljeni lovski revir Ivana Mercine je zajemal tudi okolico Svete Ane in nekoč je eden od vaščanov k njemu poslal fantiča z nekako takimle sporočilom:” V vašem revirju se je ujel zajček. Pridite ponj. Do poldne je vaš, od poldne naprej pa moj!” Ni znano, kako je končal zajček, a človek si misli, da starotrški učitelj ni vrgel vsega iz rok in tekel na Sveto Ano po zajčka …

Opombe:
* Osebo s priimkom Mercina omenja že Primož Trubar v enem od svojih besedil!
** TIGR – kratica pomeni: Trst, Istra, Gorica, Reka
*** Danilo Zelen iz Senožeč, akcijski in gverilski vodja TIGR

Viri:

  • Obrh, glasilo občine Loška dolina, letnik 6, leto 2005, št. 1, 9

Kraj: ni znan
Datum: ni znan, domnevno pred 1941
Avtor: Franc Truden
Zbirka: Janko Štritof
Skenirano: 8. 7. 2012
Oblika: negativ 6,5×9


1893 Stari trg – Račun T. Mlekuža za šiviljske in jedilne reči

$
0
0

cer-4-135-578-01Račun za neznanega kupca z dne 18. 1. 1893, v Starem trgu pri T. Mlekužu, kjer so imeli zaloge manufakturnega in špecerijskega blaga po najnižjih cenah, kot piše na računu.

V knjigi Janeza Kebeta Loška dolina z Babnim Poljem najdemo pod priimkom Mlekuž na strani 336 omembo Tomaža Mlekuža, štacunarja, sopodpisnika spomenice, ki so jo zastopniki liberalcev v župniji 2. junija 1898 izročili škofu Antonu Bonaventuri Jegliču. Okoliščine nastanka te spomenice so v omenjeni knjigi podrobno opisane v poglavju Socialni boj in zadružništvo. V zaključku pojasnila škofu glede te spomenice je župnik Ponikvar Mlekuža prištel med tiste “krčmarje, štacunarje, liberalce, ki ne morejo več bogateti na škodo ljudstva, kakor so bili vajeni poprej, preden se je ustanovilo Konsumno društvo.”

Račun je bil izstavljen pet let pred nastankom spomenice, ki je bila uperjena proti kaplanu Hauptmanu, posredno pa proti konkurenci Konsumnega društva oziroma zadruge in posojilnice, za katero si je Hauptman prizadeval z namenom zaščititi kmete pred vaškimi oderuhi. Zanimivo bi bilo vedeti, kaj so zneski oziroma cene na računu predstavljali v primerjavi z dohodki kupcev oziroma konkretnega kupca, a to daleč presega namen tega pisanja.

cer-4-135-578-01-001Dva vatla mestlina, dva vatla kontenine, enajst vatlov špic, eno špolo cvirna, šlingajne in eno štreno volne, pa še jedilne reči. Zdaj si pa predstavljajmo, kaj je to bilo: dve vrsti blaga – muslin in kotenina, čipke, sukanec, volna, pa še drugačne čipke in še nekaj za pojesti … vse lepo postreženo, zavito, zaračunano in plačano. Je nakupovala mojškrica ali navadna gospodinja? Zapravila je osem kron in 14 helerjev. Plačano dne 18.1. 1893

Viri:

  • Janez Kebe, Loška dolina z Babnim Poljem, zal. Družina, Ljubljana 1996

Kraj: Stari trg
Datum: 18. 1. 1893
Avtor: —
Zbirka: Zgodovinski arhiv Slovenije
Skenirano: 19. 3. 2015 (ZAS)
Oblika: skenirana datoteka


1896 Stari trg – Račun za gospodično Viktorijo Petsche -Tukaj!

$
0
0

cer-4-135-578-02

Ker red vlada svet, je red tudi, da se ob koncu leta poravnajo računi, zato je 31. 12. 1896 trgovec Tomaž Mlekuž v Starem trgu napravil obračun za gospodično Viktorijo Petsche (Peče), da bi ob zaključku leta lahko poravnala račun, ki ga zdaj hrani Zgodovinski arhiv Slovenije in ga je tam našla dr. Marija Makarovič.

In kaj je gospodična kupovala v Mlekuževi trgovini? Kar nekaj klopk hekelgarna je potrebovala, pa tudi kvačko, nekaj trdega organdina, baržuna in bombone. Kar vidim jo, gospodično, kako je na vrtu, v senci španskega bezga ali v salonu (kjer je bila po vojni prva lekarna v Loški dolini) ob čaju kvačkala ovratničke, manšete, prte in prtičke, blazinice, špicpovštre in kapricpovštre in vseh vrst šlinge, vmes lizala bonbone in klepetala s prijateljicami ali pa sanjarila o čem lepem. O ženinu nemara.

Znesek za plačilo znaša 17 kron in 96 helerjev. Je gospodična imela svoj denar ali ji ga je dal papa, posestnik in trgovec? Račun je sestavljen kot se šika: ne le na lepem obrazcu z glavo firme, tudi s skrbno napisanimi datumi, količino in vrsto blaga in vsemi opombami, ki se pomagajo kupcu spomniti, kaj vse je v teku leta odnesel iz trgovine in je treba zdaj plačati. Očitno trgovec in Viktorija nista imela težav, saj na računu diagonalno piše: Hvaležno (?) poravnano 31. 12. 1896, kar je potrjeno z elegantnim in umetelnim podpisom prodajalca ali blagajnika “za T. Mlekuž …”in lepo napisan, a nečitljiv priimek z dekorativno vijugo. Na računu se vztrajno ponavljata besedici “na krami”, a res ne vem, kaj bi to pomenilo, vsekakor nekaj kar je nekaj stalo. Kot merske enote so uporabljeni kosi, metri, zdi se, da tudi centimetri in – vatli.
cer-4-135-578-02-001Si je gospodična pripravljala balo kot kmečka dekleta ali se je z ročnim delom le kratkočasila? Na računu je pri nekaj postavkah zapisano, da sta nekatere reči vzeli Grabnarca ali Grohman ali nekdo tretji in nekdo, ki se je pisal Sterle. To najbrž pomeni, da so za gospodično šivale oziroma – glede na zaračunani material – kvačkale tudi druge ženske.
cer-4-135-578-02-002Če sem prav prebrala, je tukaj zapisano tudi: baržun, perlnasti knofi, zaponke, … pavoli …, 2 mt tibet, 2 1/2 mt platno, trdi organtin … , zaponi in pušpan, 1 vatel sklepniga traka.

Pomen nekaterih besed razumem oziroma ugibam, nekaterih pa ne, prav tako datume in količine. Perlnasti knofi so najbrž gumbi iz biserne matice, pavola je nit za krpanje (iz več niti skupaj) ali pa nit za vezenje, kar se zdi tukaj bolj smiselno, organtin je mogoče vrsta tankega blaga organdi, tibet pa je nekaj, kar se meri na metre, mogoče tudi blago, a ne vem kakšno. Kaj bi tukaj delal pušpan, mi ni jasno, lahko pa piše tudi kaj drugega. Baržun je vrsta blaga, ki je podoben žametu, … skratka pri gospodični Petcshe so nastajale same lepe reči, karkoli je že to bilo – mogoče hišni tekstil, mogoče oblačila. Na slednje namiguje – a res samo namiguje – vatel kupljenega zaključnega traku, ki je mogoče tisti za spodnjo notranjo obrobo dolgih kril. In organdi, je bil za bluzo? Baržunasto krilo in bluza iz organdija?? Ni slabo.

Veliko pove takle orumenel listič, zastavi pa še več vprašanj.

Slovarček:

  • hekelgarn: kvačkanec
  • kapricpovšter: okrasna blazina
  • špicpovšter: čipkasta blazina
  • šlinge, šlingajne: čipke
  • pušpan: okrasni grm

Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: 31. 12. 1896
Avtor: —
Zbirka: Zgodovinski arhiv Slovenije
Skenirano: 19. 3. 2015 (ZAS)
Oblika: skenirana datoteka


1912 Stari trg – Račun za obleko

$
0
0

cer-4-135-537-01V starem trgu pri Ložu je Konsumno društvo dne 16.(?) junija 1912 izstavilo račun gospodu Jožetu Mlakarju iz Iga vasi, ki je za Antona Mlakarja plačal znesek 17 kron in 90 helerjev. Plačilo je potrdil nekdo, ki se je pisal Verbin ali podobno in je svojo potrditev podkrepil s podpisom in obvezno elegantno krivuljo. Tudi ta račun je dr. Marija Makarovič odkrila v Zgodovinskem arhivu Slovenije.

Strošek je nastal za obleko in drugo – tako piše na računu. Kaj je tisto “drugo” ni zapisano, a glavno je, da sta vedela prodajalec in plačnik, in bila s tem zadovoljna.

Ne morem si kaj, da ne bi uživala v teh umetelno oblikovanih obrazcih za tako prozaično rabo, kot je plačevanje računov. Ugibam, kaj je bilo razlog, da so jih delali takšne: potreba po lepem, moda, prestiž, reklama, tržna niša za dovolj agresivne oblikovalce – vse to in še kaj. Zdaj smo zasuti na vsakem koraku z vsem mogočim bliščem in truščem, ampak nič ne prekosi zadovoljstva, ko v tišini iz svojega in brez dolga poravnaš takle eleganten papir in odneseš domov neka solidnega, kar ti bo dolgo služilo in te razveseljevalo … No, recimo. Menda sem malo starokopitna …

cer-4-135-537-01-001Iz glave računa precej izvemo o Konsumnem društvu v Starem trgu pri Ložu, še več pa iz Kebetove knjige Loška dolina z Babnim Poljem iz leta 1996: ustanovljeno je bilo leta 1895 in delovalo kot “vpisana zadruga z omejenim poroštvom”. Imelo je dve “filijalki” v Iga vasi in Ložu, “centrala” pa je bila v Starem trgu.

Račun je bil izstavljen v času vzpona Konsumnega društva, potem ko so leta 1910 postavili lastno stavbo in odprli dve podružnici. Društvo in zadruga sta delovala do leta 1945, ko je bila za vse področje sedanjih občin Cerknica in Loška dolina ustanovljena samo ena nabavno prodajna zadruga na Rakeku. Članstvo se je gibalo od začetnih 311 v letu 1896 preko 680 članov v letu 1923 do 254 članov v letu 1941. Namen te ustanove je bil posojanje denarja po nižjih obrestih in prodaja blaga članom po nižjih cenah, kot jih je imela liberalna konkurenca. Ves čas obstoja Konsumnega društva in posojilnice je zaznamoval srdit strankarski boj med liberalci in klerikalci, ki ni izbiral sredstev za prevlado nad nasprotnikom. Podrobnosti so opisane v omenjeni knjigi.

Danes sta v obnovljenih in razširjenih prostorih nekdanjega Konsumnega društva trgovina s tehničnim blagom in kulturni dom Stari trg.

Viri:

  • Janez Kebe: Loška dolina z Babnim Poljem, zal. Družina, Ljubljana 1996

Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: 16. 6. 1912
Avtor: —
Zbirka: Zgodovinski arhiv Slovenije
Skenirano: 19. 3. 2015 (ZAS)
Oblika: skenirana datoteka


1940 Stari trg – Poljanska dekleta

$
0
0

161207054To so dekleta z Dolenjih Poljan le malo pred vojno. Kdaj in kje je bila slika posneta, lahko sklepam samo posredno po pripovedi moje mame, ki je sama v enakem okolju in obleki fotografirana na drugem posnetku. Rekla je, da se je slikala pred vojno po maši ob nekem dogodku v Starem trgu.

Tu so se zbrala dekleta z Dolenjih Poljan, z njimi pa je tudi vrstnica in prijateljica z Gorenjih. Lepo so se razvrstile pred zeleno ozadje ob cerkvi – to vem zaradi tiste druge slike, kjer je moja mama povsem enaka, v ozadju pa se vidi del razpela na južni fasadi starotrške cerkve in nekaj grmovja z enakimi listi kot tukaj.

“Poljanska dekleta so làhko lepé –
ko sonce posije pa v senco beže,”

pravi ljudska pesem, a se lahko nanaša na to sliko le v tistem delu, ki govori o lepoti, pred soncem pa Poljanke niso mogle bežati in jim tudi treba ni bilo, saj njihovi lepoti ni škodilo. Sicer se pa pesem menda nanaša na Poljansko dolino, naše Poljanke pa so tukaj lepe kot pušeljc, sonce gor ali dol. Oblekle so nedeljske obleke in peš prišle v Stari trg z Dolenjih Poljan, ena celo z Gorenjih. Kar dolga pot, zlasti če si obut v lahke šulne. Fotografije se spomnim še iz otroštva, imen deklet pa si nisem zapomnila. Vprašanje je, če mi jih je mama sploh povedala glede na to, da nekaterih nisem nikoli videla. Šele nedavno mi je vsa imena napisana prinesla Fani Truden.Po vrsti od leve stojijo:
  • Zofija Okoliš, Okoliševa z Dolenjih Poljan, moja mama;
  • Malka iz Loškega Potoka, natakarica pri Knausovih,
  • Novakova Micka, Marija Grbec, z Dolenjih Poljan, poročena Palčič;
  • Micka, ki je bila služkinja pri Urhovih;
  • Marija Okoliš, Okoliševa, naša teta Micka;
  • Mežnarjeva Malka iz Gorenjih Poljan, poročena v Babnem Polju;
  • Micka Strle, Knausova.

Malo statistike: dve dekleti sta doma od Okoliševih, dve sta na Poljanah služili, dve sta povezani s Knausovimi, dvema je ime Malka – štirim pa Micka …

Dolenje Poljane so bile takrat sicer majhna, a zelo vitalna vas z gostilno, šolo in dovolj dela, da so ga lahko dobila celo dekleta iz drugih krajev! Leta 1942 so bile oboje Poljane požgane, ljudje pa internirani ali izgnani, kolikor jih ni že prej šlo v partizane. Po vojni sta bili vasi sicer obnovljeni, a nikoli več nista zaživeli tako kot prej, Gorenje Poljane menda sploh nimajo več nobenega stalnega prebivalca.

161207054-001Prva z leve je moja mama. Če ima lase trajno nakodrane – kar pa ni zanesljivo, saj je imela nekoliko valovite že po naravi – potem bi bila slika posneta leta 1941 ali na začetku 1942, saj mi je pripovedovala, da še ni imela osemnajst let, ko si je dala prvič trajno nakodrati lase pri frizerki Polakovi v Starem trgu, in to prav 19. oktobra 1941, ko se je zgodil napad na Lož! Večkrat je povedala, da se je iz Starega trga z novo trajno na glavi vračala peš po cesti proti Markovcu domov na Poljane, ko je začelo pokati nekje pri Ložu. Pospešila je proti domu, vendar je na pobočju takrat še ne zaraščenega Markovega hriba vseeno opazila neke ljudi, ki so prav tako nekam hiteli. Ko je bil še čas, da bi jo vprašala več, me je bolj zanimala trajna kot tisti ljudje. Zdaj lahko le ugibam, da je mogoče videla partizane, ki so se po napadu umikali na Knežjo Njivo ali pa le delavce, ki so kaj počeli v gozdu in so ob streljanju hiteli na varno. Ker o trajni nisem prepričana, sem sliko glede na mamino omembo o predvojnem času datirala z letom 1940. V tem primeru ima mama na sliki kakih sedemnajst let ali celo manj in je najbrž najmlajša od vseh.

Drugo dekle na sliki je bilo doma iz Loškega Potoka, bila je kelnarca v gostilni pri Knausu, ime pa ji je bilo Malka. Tretja je postavna in prijazna Novakova Micka, ki je imela v mladosti toliko občudovalcev, da so ji mnoga dekleta zavidala.

161207054-002Tudi tu je prvo dekle visoko in postavno in tudi njej je ime Micka, kot tistima dvema ob njej – druga z leve na tem izseku je namreč naša teta Micka, sestra moje mame.

Tretje dekle je prišlo v Stari trg z Gorenjih Poljan. Rekli so ji Mežnarjeva Malka, poleg nje pa stoji Knausova Micka.

Ko sem kot otrok ogledovala to sliko, so me najbolj zanimale obleke in še vedno se mi oko ustavi na njih. Kdo jim jih je šival in po čigavi zamisli? Vse te ovratničke, gumbke, naborke, plastrone, obrobe? In obute imajo židane štumfe, kajne? V rokah pa vsaka drži svoj tuašlc oziroma taško, kamor je shranila paternašt, knišco, robec in morda v prgominu kak dinar za v muto.

161207054zSliki se pozna, da je bila prilepljena v album, in sicer z doma narejenim lepilom, ki se mu je reklo “puop”. Narejen je bil zelo preprosto: v majhni posodici mešaš žlico moke in žlico vode toliko časa, da nastane gladka vlečljiva masa, ki jo samo še naneseš na papir, prilepiš, kar želiš in počakaš, da se posuši. “Puopa” se skoraj več ne uporablja, besedo izpeljano iz tega imena pa včasih še, na primer: “Če ne boš tiho, ti bom eno prpuopou!”

Slovarček:

  • tuašl, tuašlc: ženska ročna torbica
  • taška: ženska ročna torbica
  • patrnašt: molek
  • knišca: molitvenik
  • prgomin, frgomin: denarnica
  • šulne: nizki čevlji, šolni
  • trajna: trajno kodrani lasje

Viri:

  • Fani Truden, Stari trg

Kraj: Stari trg
Datum: 1940
Avtor: ni znan
Zbirka: Milena Ožbolt
Skenirano: 7. 12. 2016
Oblika: fotografija



1955 Stari trg – Osebje Dijaškega doma

$
0
0

161207055-001Na sliki je osebje Dijaškega doma v Starem trgu, ki je deloval nekako do sredine šestdesetih let 20. st., vodila pa ga je Justina Krajc.

Sliko je napravil neznan fotograf, posredoval pa Tone Avsec iz Medvod. Posneta je bila nekje v okolici nekdanje Schweigerjeve hiše, v kateri je bil internat, najbrž kar na internatskem vrtu nasproti stavbe, saj so se uslužbenci postavili med rože – tagetes in rudbekije. Zadaj se vidi nekaj zidov in delov streh, pokritih z bobrovcem, del pa z drugačno opeko, najbrž “kikindo”. Predvidevam, da so to bile strehe drvarnice in sosednje mehanične delavnice, zagotovo pa nobena ni streha bližnjega Korletovega skednja, kjer so v prvih letih Kovinsko predelovalnega podjetja Lož, poznejše Kovinoplastike, izdelovali “bergman doze” za električne instalacije. (Skedenj so nedavno podrli in pod njim našli ostanke gradenj iz 15. stoletja. Zdaj je tam parkirišče.) 

Na eni od nizkih streh je položena lesena gajbica, pod njo pa najbrž sito. Je nekdo tam sušil zelišča za dijaški jutranji čaj ali semena? Vse je prišlo prav. Vsaj nekatere ženske s slike so vrt tudi obdelovale in na njem pridelale nekaj zelenjave za prehrano dijakov. Na vrtu so bila tudi sadna drevesa. Spomnim se velike jablane ob robu vrta ter številnih zeljnih glav, ki so rasle v bližini, bilo pa je tam še nekaj manjših dreves, a ne vem, ali so vsa pripadala internatu.

Nekateri – zelo redki – mladi prebivalci Dijaškega doma so premogli kak dinar in zanj so si pri peku Martineku v soseščini včasih kupili rezino kruha za malico. Eden od njih je bil dovolj premožen, da si je poleg kruha Pr Minate nekoč kupil tudi rumovo ploščico. Potem je stal pred pekarijo, jedel kruh in prigrizoval rumovo ploščico, drugi mimoidoči šolarji pa smo se ustavili ob njem, saj nam je vonj svežega kruha in ruma kar ohromil noge. V gruči smo ga obkrožili in svetlih oči obilno cedili sline, on pa se je držal pomembno, zazrt v svojo jed in žvečil, dokler ni zmanjkalo. Nekateri so ga prosili, naj jim da enkrat ugrizniti, pa se je delal čisto gluh in slep. Ko je bilo pojedine konec, smo ga ozmerjali, kakšen skopuh da je in da bo že še videl in šli dalje po svojih zavitih poteh proti domu …

Drugi stanovalci Dijaškega doma niso imeli te sreče, da bi si lahko kupovali svež pekovski kruh, pač pa so komaj čakali, da je dozorelo sadje po vrtovih. Saj ne da bi ravno rabutali, samo po tleh so pobirali, kjer je bilo dovoljeno ali jih ni nihče videl …

Fani Truden, nečakinja Terezije Šraj mi je napisala podatke o ljudeh na sliki. Z leve stojijo:

1. Lenčka, ki je bila doma nekje od Prezida in je delala v kuhinji. Z mamo sta stanovali na starotrških Mandrgah v neverjetno majceni hiški na skali ob poti, kjer sta pozneje živela Klausova. Hiška s prelepim razgledom še vedno sameva tam.

2. Malči Grl, vzgojiteljica – v isti stavbi kot internat je bil okoli leta 1963 osnovan tudi vrtec in prav Malči Grl je sodelovala pri oranju ledine na tem področju, čeprav je po sliki sodeč najbrž delala v tej hiši že prej. Spominjam se je, ko sta nekoč z Ivanko Mlakar, Mauhlovo, peljali četico malih varovancev na sprehod v okolico – zame je bilo to nekaj čisto novega.

3. Terezija Šraj iz Vrhnike, kuharica, po domače so jo klicali Rezka.

4. Moškega na sliki nismo prepoznali, domnevno gre za vzgojitelja, ki je bil doma nekje od Cerknega.

5. Naslednja je Justina Mulec, Kovačeva iz Viševka, ki je pozneje odšla v Nemčijo.

6. Nekoliko posebej stoji Malka Mlakar iz Starega trga, ki je s sinom stanovala v stavbi TVD Partizana in v njem skrbela tudi za čiščenje, kurjavo itd., vendar ne vem, ali je bilo to že v času tega posnetka. Najprej sta nekaj časa živela pri Žurgovih.

7. Spredaj čepi Rudi Mlakar, Malkin sin, poznejši učitelj. Po starosti dečka ocenjujem, da je slika nastala leta 1955 ali kako leto prej.

161207055-002Ko je slika nastala, je bilo še toplo: ozadje tvori olistano grmovje, ljudje pa so oblečeni v obleke s kratkimi rokavi. Če so na sliki res tagete in rudbekije, je bilo gotovo zgodaj jeseni, kmalu po začetku pouka.
161207055-003Tri sodelavke so se nasmehnile v fotoaparat, čeprav se jim je bleščalo. Če imam pravo predstavo o prostoru, je slika nastala dopoldne na vzhodni strani starih stavb na mestu, kjer je zdaj parkirišče in restavracija.
161207055-004Pisani brezrokavnik, ki ga nosi Justina Mulec, je premišljeno spleten ali skvačkan iz raznobarvnih ostankov volne in deluje prav posrečeno. Skoraj gotovo ga je naredila sama, saj je v tistem času vsaka ženska še znala plesti in kvačkati, vsaj malo pa tudi šivati in vezti. Generacija s slike je tudi še veliko predla, čeprav se je ovčereja že opuščala. Obvladovanje ročnih spretnosti je bilo za žensko nuja, zato so naštetih veščin učili že majhne šolarke, ki so v višjih razredih ročno delo imele tudi v učnem programu.
161207055-005Malka Mlakar je oblečena v bel predpasnik in pokrita v belo ruto, zato lahko sklepamo, da je delala v kuhinji. Kratek čas pred letom 1960 je v internatu delala tudi moja teta Julka Okoliš, ki je pozneje odšla v Podljubelj.
161207055zZapis je otel pozabi imena ljudi s slike.

Viri:

  • Fani Truden, Stari trg, december 2016, ustno
  • Danica Baraga, Stari trg, december 2016, ustno

Kraj: Stari trg
Datum: domnevno 1955
Avtor: ni znan
Zbirka: Tone Avsec
Skenirano: 7. 12. 2016
Oblika: kopija fotografije


1960 Stari trg – Moški pevski zbor DPD Svoboda Loška dolina se predstavi

$
0
0

170121237Na sliki je Moški pevski zbor Delavsko prosvetnega društva Svoboda Loška dolina. Slika je nastala po letu 1956, ko se je zboru pridružil Ludvik Ponuda, ki je tukaj že na sliki, točne letnice pa ne poznamo, pa tudi lokacije in avtorja posnetka ne. Stoli, na katerih pevci sedijo, so videti zelo podobni tistim iz leta 1958 obnovljene Ljudske šole oziroma Osnovne šole Stari trg in tudi okna so bila podobna. Torej je bil posnetek mogoče narejen pred šolo po letu 1958. Takrat je že deloval tudi fotograf Jože Berglez, ki je – spet “morda” – napravil to sliko.

Iz zgodnjega obdobja zbora, ki je bil ustanovljen leta 1947, so se dokumenti kot kaže porazgubili, kolikor jih je sploh bilo. Po izročilu je bil pobudnik ustanovitve MPZ DPD Svoboda Loška dolina Stane Lavrič, domačin iz Loža, sin predvojnega občinskega tajnika, ki se je odselil v Ljubljano, v času nastajanja zbora pa je bil med drugim predsednik Športne zveze Slovenije, pozneje pa tudi njegov častni član. Delo zborovodje je prevzel učitelj Ivan Mercina, organizacijska duša – »ata in mama« zbora pa je bil Miloš Benčina. Za njim je organizacijo poprijel Jože Avsec, Kropinov iz Starega trga.

Prvi člani zbora so bili med drugimi, kot se jih spominja Ludvik Ponuda, tudi sam dolgoletni član: Anton Pelan – Kolajev, Janez Rudolf – Strlek, Polak, po poreklu iz hrvaškega Zagorja, pa Tone Žnidaršič, Pavletov, vsi iz Starega trga, dalje Rudolf Žagar – Malarjev iz Viševka, Franc Mlakar starejši – Mlakarček in Jakob Intihar – Ravšljev iz Loža, Alojz Strle – Jernejevec iz Kozarišč in še kdo, čigar ime je zdrsnilo v pozabo. Čisto na začetku je bilo pri petju tudi nekaj žensk – v tistem času je bil to torej mešani zbor, a le zelo kratek čas.

Pevci so se najprej naučili predvsem veliko partizanskih pesmi, s katerimi so nastopali na proslavah in jih peli na pogrebih. Članstvo zbora je v vsem času obstoja štelo nekako od petnajst do osemnajst pevcev, nekateri od njih pa so bili istočasno tudi člani cerkvenega pevskega zbora, ki ga je še v šestdesetih letih vodil organist Edvard Turk iz Loža, pozneje pa več drugih zborovodij in zborovodkinj. Starotrški cerkveni zbor se je okoli leta 1980 na nekem tekmovanju cerkvenih zborov v Cerkljah uvrstil med prve tri, o čemer je na velik ponos pevcev poročal celo radio Vatikan v svoji slovenski oddaji. Zmagovalec je bil takrat ptujski zbor mladih, študiranih fantov, ki so peli program s samimi latinskimi naslovi, drugi domači cerkljanski zbor, tretji pa je bil starotrški cerkveni, v katerem je bilo, kot rečeno, tudi veliko članov MPZ DPD Svoboda. Ludvik Ponuda se je MPZ DPD Svoboda pridružil leta 1956 za novo leto, 8. februarja tistega leta pa je imel z njimi že prvi nastop, že prej pa je bil tudi v cerkvenem zboru in tam ostal do konca svojega pevskega udejstvovanja.

Zbor DPD Svoboda se ni udeleževal pevskih tekmovanj, prvič ker jih prva leta ni bilo, oziroma so bila redka in drugič, ker so že tako porabili ogromno časa za svoje petje. Vsi so imeli družine, službe in vsaj košček zemlje, če že ne večje domačije. Tako so njihove družine morale prevzeti nase breme njihove odsotnosti, predvsem pa so si morali življenje zelo skrbno načrtovati, učinkovito organizirati in dobro izkoristiti vsako minuto. Ludvik Ponuda se spominja zelo značilnega dogodka:

»Treba je bilo iti pet na neki pogreb, doma pa se je telila krava. Vse je bilo napeto, tele naj bi prišlo vsak čas, a vseeno je bilo treba počakati. Ker pa brez tenorja zbor ni mogel nastopiti, sem oblekel pražnjo obleko in se pevcem naglo pridružil pri petju pred hišo pokojnega, potem pa stekel domov v hlev, kjer je bilo ravno treba pomagati teletu na svet. Ko je obležalo v slami, sem pustil domačim, da so ga obrisali in oskrbeli, sam pa zdrvel na pokopališče, kjer sem spet zapel z zborom pokojnemu v slovo …«

170121237-001
Stojijo od leve:
  • Franc Kovač,
  • Maks Lekan,
  • Ludvik Ponuda,
  • Stane Okoliš.

Sedijo:

  • Miloš Benčina,
  • Alojz Strle,
  • Lado Furlani.
170121237-002
Stojijo od leve:
  • Janez Ravšelj,
  • Tone Zgonc,
  • Slavko Strle,
  • Jože Drobnič.

Sedijo od leve:

  • Ivan Mercina – ustanovitelj in pevovodja,
  • Jakob Intihar,
  • Jože Avsec in
  • Jakob Mlakar.

Slika je nastala po letu 1956, a je na njej še nekaj članov prve zasedbe zbora. Zagotovo so to Miloš Benčina, Alojz Strle, Lado Furlani, Jože Avsec in Jakob Mlakar.

170121237zNekdo je skrbno zapisal imena mož na fotografiji in tako iz nje napravil dragocen dokument.

Viri:

  • Ludvik Ponuda, januar 2017, ustno
  • Fani Truden, januar 2017, ustno

Kraj: Stari trg
Datum: okoli 1960
Avtor: ni znan, mogoče Jože Berglez
Zbirka: Vinko Zgonc
Skenirano: 21. 1. 2017
Oblika: fotografija


1977 Stari trg – Moški pevski zbor DPD Svoboda Loška dolina na proslavi

$
0
0

170121227Pisali smo že o spominih na MPZ DPD Svoboda Loška dolina, tukaj pa lahko nadaljujemo s še enim “živinorejsko -pevskim” dogodkom …

Pevec se je v svečanem oblačilu, pripravljen na petje ob pogrebu, znašel v položaju, ko se je v bližini telila krava, nikogar pa ni bilo, ki bi znal pomagati, tudi lastnik ne, le na pomoč je lahko klical, a nikogar priklical. Kaj je hotel možak, ki je dobro razumel stisko lastnika krave? Hitro je nase nataknil neko haljo in se za silo zaščitil, dal navodila in pomagal privezati tele, ki so ga potem potegnili na svet…odložil haljo, se naglo uredil in šel s kolegi prepevat na pogreb…

Včasih so pevci od sosedov slišali kakšno nekoliko zgroženo pripombo, češ: »Kako moreš iti k petju, ko sonce sije, dela pa povsod vse polno?!« Tudi doma so jim kdaj pa kdaj poočitali, da »ne znajo priti domov…« In plačilo? Stroškov je bilo kar precej: treba je bilo plačati pevovodjo, bencin, obleko oziroma vsaj srajco in kravato… Nekaj so zaslužili s petjem na pogrebih in zasebnih slavjih, nekaj je prispevala vsakokratna oblast, a je bilo še vedno veliko stroškov na njih samih – to je šlo v rubriko »konjiček« oziroma » petje za svoje veselje«. Včasih so bili deležni kake pogostitve, vsakih nekaj let so z lastno soudeležbo zbrali denar za kratek izlet

Gotovo ni spomenika daleč naokoli, pri katerem ne bi vsaj enkrat zapel DPD Svoboda Loška dolina, saj so jih vabili na vse konce in kraje – preprosto zato, ker ni bilo veliko zborov, potrebe pa so vedno bile. Tako so obredli vso Notranjsko, peli pa tudi v Ljubljani, Kopru, Čabru, Ilirski Bistrici in kdo ve kje še vse. Nekoč so priredili koncert v Ribnici, kjer je tisti čas vladalo precejšnje kulturno mrtvilo kot še marsikje drugje. Predsednik Krajevne skupnosti je organizatorjema koncerta, ki sta ga obiskala, izrazil dobrodošlico, potem pa potožil: »Ne garantiram obiska… poskušali bomo napolniti dvorano z vojaki…« Ljudje preprosto niso bili vajeni hoditi na koncerte. No, takrat v Ribnici je MPZ DPD Svoboda vseeno imel prav dober obisk.

Ko je njihov nekdanji zborovodja Ivan Mercina leta 1965 slavil 80-letnico, je Stane Lavrič naročil čestitko zanj na ljubljanskem radiu, a ne le to: zbor mu je po radiu tudi zapel priložnostno pesem in vsi domačini, ki so vedeli, kaj se pripravlja, so napeto čakali pri svojih sprejemnikih, da bi bili deležni slovesnega trenutka. Za člane zbora pa je bilo tisto snemanje na radiu zelo poseben dogodek, v marsičem precej drugačen kot so si predstavljali, da bo.

Nekoč v sedemdeseth letih sta Stane Lavrič in Miloš Benčina v Stari trg povabila Slovenski oktet, ki je bil že takrat elitni slovenski pevski sestav. Koncert je potekal, kot vsi podobni dogodki, v starotrški kinodvorani. Bil je seveda izjemno lepo sprejet, tako da sta organizatorja povabilo Slovenskemu oktetu čez čas ponovila, a tokrat ni šlo tako gladko. Dve uri pred napovedanim koncertom so člani okteta izjavili, da na starotrškem odru ne bodo peli, ker ni dovolj akustičen. Kaj pa zdaj? Na hitro so šli preizkusit telovadnico TVD Partizan, ki pa je začuda zadostila kriterijem. Organizatorji – člani MPZ DD Svoboda – so na vrat na nos nanosili vseh vrst klopi in sedežev iz bližnje in daljne okolice ter usposobili novo prizorišče koncerta. Uspeli so pa le, saj je bilo v tistih dveh urah vse urejeno in je koncert lahko normalno potekal.

170121227-001Moški pevski zbor DPD Svoboda Loška dolina nekje v sedemdesetih letih poje v starotrški dvorani na neki prireditvi, najbrž proslavi. Pevci so postavljeni pri stranskem vhodu v dvorani poleg odra.

Od leve :

  • Ludvik Ponuda,
  • Franc Kovač,
  • Slavko Strle,
  • za njim sta dva neprepoznavna pevca,
  • nato Stane Mlakar, ki je po odhodu Viktorja Žnidaršiča nekaj časa vodil zbor,
  • pred njim Vinko Zgonc, zelo skrben zapisovalec zborovih aktivnosti od leta 1982 dalje,
  • zadaj Jože Žnidaršič,
  • ob njem Jakob Intihar,
  • s hrbtom proti dvorani je zborovodja Viktor Žnidaršič, Bajčkov iz Cerknice, ki pa je takrat živel v Grosupljem.

170121227-002Na tem odseku:

  • prvi z leve je Janez Ravšelj,
  • poleg verjetno Marjan Modic,
  • nato neprepoznaven pevec, mogoče Tone Vesel,
  • sledi Tone Zgonc,
  • s hrbtom proti dvorani mogoče Lado Furlani.
Zadaj se vidi del stene obite z lakiranimi ivernimi ploščami, del rdeče žametne zavese, na odru pa steklena vaza s šopkom nageljnov, perunik, marjet in zelenja. Če je bilo cvetje domače, kot se zdi, je bila prireditev najbrž poleti.

Viri:

  • Ludvik Ponuda, Pudob, januar 2017, ustno
  • Fani Truden, Sari trg, januar 2017, ustno

Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: domnevno okoli 1977
Avtor: ni znan
Zbirka: Vinko Zgonc
Skenirano: 21.1.2017
Oblika: fotografija


1987 Stari trg – Moški pevski zbor DPD Svoboda slavi 40-letnico obstoja

$
0
0

170121241Leta 1947 zasnovani moški pevski zbor DPD Svoboda Loška dolina na tej sliki slavi svojo 40-letnico. Zborovodja je Viktor Žnidaršič, na slavnostnem koncertu pa poje sedemnajst pevcev.

Potem ko Ivan Mercina ni več mogel voditi zbora, je njegovo delo poprijel Viktor Žnidaršič iz Grosupljega. Zbor je vodil do njegove 40-letnice, ki so jo obeležili 29. novembra leta 1987. Po njej je delo zbora začelo nekoliko usihati, a je nekaj let še vseeno deloval pod vodstvom enega od članov, Staneta Mlakarja (tistega, ki je stanoval v bloku, kajti v zboru sta bila dva z enakim imenom, pa še skorajda soseda povrhu) – vsaj tja do leta 1990; natančnih podatkov nimamo, zato je bilo lahko tudi nekoliko drugače. Leta 1989 je 7. 4. v zapiskih omenjen med prisotnimi tudi cerkniški zborovodja Janez Kranjc, a le tistikrat.

Od leta 1982 je delo zbora skrbno beležil njegov član Vinko Zgonc in od tedaj naprej se je dalo natančno videti kdaj in kje je zbor pel, kdo je bil prisoten, na čigavo željo in kako se je nastop zaključil. Razvidno je, da so peli na pogrebih mnogih znanih in manj znanih prebivalcev Loške doline, tudi pesnice Maričke Žnidaršič, šolske ravnateljice Justine Krajc in brata Matevža Haceta, Toneta … pa pri odkritjih spomenikov, obletnicah itd. Ni veliko podatkov o njihovem takratnem repertoarju, ki pa je po drobcih ostal v spominu poslušalcev. Še vedno so peli partizanske in domoljubne pesmi, pa tudi veliko, veliko slovenskih narodnih in nekaj umetnih, tu in tam tudi kakšno pesem jugoslovanskih narodov. Na listu, ki nosi datum 27. 4. 1977 se je kot ilustracija ohranil program zbora za koncert ob Dnevu OF, ki mu sledi na roko s svinčnikom pripisan še dodatni seznam naslovov:

  1. Anton Hajdrih: Pesem nam je v srce padla
  2. Marjan Kozina: Naša vojska
  3. Alojz Srebotnjak: Nagelj
  4. Ivan Rijavec: Ob Kolpi
  5. Marjan Kozina: Pomlad v svobodi
  6. M. Apih – Pahor – Gobec: V borbi krvavi
  7. Emil Adamič: Vasovalec
  8. Radovan Gobec: Zvezde
  9. Danilo Bučar: Tam, kjer pisana so polja
  10. Alojz Srebotnjak:Bori
  11. Lovro Hafner: Kaj kleplje
  12. Kamilo Mašek: Mlatiči
  13. Emil Adamič:Završki fantje
  14. Prir. France Marolt: Kaj b’ jaz tebi dav
  15. Prir. Oskar Dev: Pastirc pa pase ovce tri
  16. Prir. Rado Simoniti: Planike
  17. Prir. Radovan Gobec: Bom pa zlezel na češnjo
  18. Prir. Ubald Vrabec: Bratci veseli vsi ( od tu daje rokopis):
  19. Zdravo
  20. Pesem o svobodi
  21. Naša zemlja
  22. Domovini
  23. Stoji v gori partizan
  24. Pod noč (zvezdice)
  25. Zdravljica
  26. Dekle pšeničko žanje
  27. Rožice v gartlcu žalovale
  28. Ta paver pa grahovco seje
  29. Bolečina
  30. Hej tovariši
  31. Jaz pa pojdem na vas
  32. Pomlad v svobodi

V arhivu so ostale tudi note in besedilo pesmi Mirka Rebolja Slovo ter besedilo še ene žalostinke Zastal korak je sredi dela.

Zdaj pa nekoliko zelo zgovorne statistike na osnovi podatkov, ki jih je zabeležil Vinko Zgonc:

V drugi polovici leta 1982 je zbor zapel na 10 pogrebih in 3 prireditvah, naslednja leta pa je bilo takole:

Leto 1983    23 pogrebov   10 prireditev
     1984    22            19
     1985    24            15
     1986    19             8 (do oktobra)
     1987    27             6
     1988    18             5
     1989    21             9
     1990     3             3 (samo prvi kvartal)

Številke povedo, da je zbor nekatera leta nastopal okroglo vsakih 14 dni, vmes pa so bile še tedenske vaje …

Potem, ko je leta 1987 izzvenelo praznovanje 40-letnice MPZ DPD Svoboda Loška dolina, se je zborovodja Viktor Žnidaršič poslovil od njih. Pevci so mu v znak hvaležnosti podarili sliko Milana Rota. Pokrovitelj obletnice je bil TOZD Okovje Kovinoplastika, zbor pa je za svoje dolgoletno delo dobil tudi priznanje Krajevne skupnosti Loška dolina. V mapi se je ohranilo tudi nekaj zahval zboru od delovnih organizacij in organizatorjev raznih prireditev.

Zbor je v svojih 40 letih kdaj pa kdaj odšel tudi na kak izlet. Te jim jih je vsaj v začetku pomagal izvesti Stane Lavrič (Pula, Snežnik, Mangrt in drugi gorski cilji). Od vsega začetka so se udeleževali tudi pevskih taborov v Stični. Zadnji zapis o prisotnosti na vajah je z 23. 3. 1990, zadnji pogreb, na katerem so skupaj zapeli, je bil 1. 4. 1990.

Moški pevski zbor Delavsko prosvetnega društva Svoboda Loška dolina je tako s svojim petjem obeležil skoraj nepregledno vrsto slavnosti v Loški dolini in drugod – od odkrivanja spomenikov, javnih in zasebnih obletnic, državnih praznikov, delovnih dosežkov do slovesa od sokrajanov, sodelavcev in nazadnje tudi od pevskega kolega. Pevci so s svojim delom zelo pomembno zaznamovali dolgo obdobje, ko so peli in nastopali v zboru. Ostali so v spominu svojih poslušalcev kot nosilci žlahtnega dogajanja, ki je bogatilo vse, ki so ga bili deležni.

170121241-001
Od leve stojijo:
  • Ludvik Ponuda,
  • Branko Plos,
  • Franc Kovač,
  • mogoče Jože Drobnič,
  • Slavko Strle,
  • dveh ni mogoče prepoznati,
  • nato stoji zborovodja,
  • na drugi strani pa sta Stane Mlakar – Antonov in
  • Damjan Mlakar.
170121241-002
Na tem izseku:
  • prvi je Stane Mlakar iz bloka (za razliko od Antonovega Staneta),
  • potem Jakob Intihar,
  • poleg njega Jože Avsec,
  • zadaj Jože Žnidaršič,
  • nato Tone Vesel,
  • Tone Zgonc,
  • zadaj Marjan Modic,
  • nekdo, ki ga ne prepoznam in
  • Janez Ravšelj.

Možje so svečano oblečeni, pod vratom imajo ( nove ?) metuljčke, na prsih pa rdeče nageljne.

Vsi zapisi o MPZ DPD Svoboda Loška dolina so nastali ob izdatni pomoči Fani Truden iz Starega trga.

Viri:

  • Ludvik Ponuda, januar 2017, ustno
  • zapiski Vinka Zgonca o delu MPZ DPD Svoboda Loška dolina

Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: 29. november 1987
Avtor: ni znan
Zbirka: Fani Truden
Skenirano: 21. 1. 2017
Oblika: fotografija


1997 Stari trg – Zadnji nastop pevcev nekdanjega MPZ DPD Loška dolina

$
0
0

170121233Štirje člani Moškega pevskega zbora DPD Svoboda Loška dolina so se na željo organizatorjev zadnjič zbrali za javni nastop leta 1997 na koncertu ob razstavi ročnih del v Kulturnem domu Stari trg, čisto nazadnje pa so člani nekdanjega zbora skupaj zapeli v slovo svojemu pevskemu kolegu Jožetu Drobniču leta 2000.

Prvi z leve je tenorist Ludvik Ponuda iz Pudoba, poleg njega Slavko Strle iz Podgore, naslednji je Jože Drobnič s Knežje Njive in zadnji Janez Ravšelj iz Viševka.

Po spominu, slikah in zapiskih Vinka Zgonca sva s Fani Truden skušali zbrati čim več imen mož, ki so v štiridesetih letih daljši ali krajši čas prepevali v MPZ DPD Svoboda Loška dolina, skoraj zagotovo pa seznam ni popoln. Mogoče ga dopolnimo s pomočjo bralcev.
  1. Miloš Benčina
  2. Anton Pelan
  3. Janez Rudolf
  4. Polak
  5. Tone Žnidaršič
  6. Rudolf Žagar
  7. Franc Mlakar st.
  8. Jože Avsec
  9. Jakob Intihar
  10. Alojzij Sterle
  11. Ludvik Ponuda
  12. Lado Furlani
  13. Stane Mlakar
  14. Slavko Sterle
  15. Franc Kovač
  16. Tone Zgonc
  17. Jože Drobnič
  18. Janez Ravšelj
  19. Jakob Mlakar
  20. Franc Žnidaršič
  21. Stane Okoliš
  22. Maks Lekan
  23. Jože Žnidaršič
  24. Janez Porok
  25. Franc Ješelnik
  26. Stanislav Mlakar
  27. Branko Plos
  28. Damjan Mlakar
  29. Vinko Zgonc
  30. Alojz Mazij
  31. Marjan Modic
  32. Anton Vesel
  33. Janez Ovsec
170121233z Leta 1997 zbor že dolgo ni več obstajal, veselje do petja pa je ostalo, tako da štirim pevcem na željo organizatorja ni bilo pretežko spet stopiti na oder.
V Kulturnem domu Stari trg, v sobi, kjer je leta in leta vadil MPZ Svoboda, še vedno visi devetnajst listin, ki jih je od leta 1971 pa do 1988 zbor prejeli za svoje delo. Gre za priznanja, diplome, zahvale in podobno. Poleg petih priznanj za udeležbo na revijah pevskih zborov in treh za udeležbo na pevskih taborih v Šentvidu pri Stični so tam tudi zahvale gasilcev (PGD Stari trg ob 100-letnici), Teritorialne obrambe, Rdečega križa, različnih skupnosti in organov borcev NOB, pa zahvala za sodelovanje na slovesnostih ob 500-letnici Loža in še kaj. Izstopa Priznanje OF slovenskega naroda, ki ga je zboru leta 1980 podelila Občinska konferenca SZDL Cerknica »za dolgoletno delo in prispevek k splošnemu napredku kulturne dejavnosti«. Leta 1984 pa je zboru Slovensko prosvetno društvo v Hodišah na avstrijskem Koroškem, ki je bilo ustanovljeno leta 1904, podelilo »Priznanje in zahvalo za dolgoletno zvesto službo v prid slovenske misli in besede.« Lep nabor listin, ki same po sebi pričajo o pomembnem in upoštevanem delu MPZ DPD Svoboda Loška dolina.

Viri:

  • Fani Truden, Stari trg, januar 2017, ustno
  • Ludvik Ponuda, Pudob, januar 2017, ustno
  • Razstava priznanj v prostorih Kulturnega doma Stari trg

Kraj: Stari trg, kinodvorana
Datum: 1997
Avtor: ni znan
Zbirka: Fani Truden
Skenirano: 21. 1. 2017
Oblika: fotografija


Viewing all 223 articles
Browse latest View live