Na fotografiji sodelavci, prijatelji, vozniki zgibnega traktorja Timberjack v TOZD Snežnik.
Od leve: Jože Antončič, Jože Mohar in Jože Urbiha.
Kot sem opisal že v Starih slikah v prispevku o gozdarski mehanizaciji, je imelo Gozdno gospodarstvo Postojna konec leta 1974 štiri zgibne traktorje Timberjack.
Tako je v začetku sedemdesetih prišel nov kanadski zgibni traktor Timberjack tudi v TOZD Snežnik.
V tem obdobju je bila izredno dobro zagotovljena vsa varnostna oprema vseh zaposlenih, delavci na terenu, sekači in traktoristi pa so imeli zagotovljeno toplo malico na delovnih mestih, kamor so jim jo vsakodnevno pripeljali s kombijem. Na visokem nivoju je bila tudi zagotovljena obveščenost delavcev. Izhajalo je kar nekaj glasil.
Ni pa manjkalo tudi ustrezno usposabljanje za delo z gozdarsko mehanizacijo, ki se mu je posvečala posebna pozornost. Tako je med drugim za delo in vzdrževanje odšlo na usposabljanje z zgibnim traktorjem Timberjackom v Osoje (nemško Ossiach), naselje ob Osojskem jezeru na Koroškem v Avstriji, kar nekaj traktoristov in vzdrževalcev.
Tečajniki za varno in strokovno delo ter vzdrževanje zgibnih traktorjev Timberjack v Osojah na Koroškem. Spomladi 1972 ali 1973.
Prepoznani:
- Stojijo od leve traktoristi: četrti Jože Antončič, ob njem Franc Kranjc zadnji Tone Šestan.
- Sedijo, prepoznan le predzadnji od leve vzdrževalec Boris Perko.
Naj omenim še to, da so ob predaji zgibnega traktorja prišli predstavniki proizvajalca iz izpostave v Celovcu, ter vzdrževalcem (avtomehanikom) predstavili glavne značilnosti traktorja, pustili vso potrebno dokumentacijo s katalogi in ustrezno specialno orodje za vzdrževanje. Tudi kasneje so po potrebi prišli in ustrezno nudili dodatno pomoč pri popravilu in vzdrževanju tega zgibnega traktorja.
Popravilo na terenu. Na fotografiji levo traktorist Jože Antončič in vzdrževalec avtomehanik Branko Plos, ki je opravil tečaj za vzdrževanje zgibnega traktorja Timberjacka v Celju okoli leta 1978/79.
Jože Antončič ob svojem zgibnem traktorju Timberjacku, november 1978.
Naj omenim še neverjeten dogodek. Za dan žena 8. mareca 1976 je začelo močno snežiti. V službo z Rakeka sva se odpravila s kolegom Tonetom Založnikom kot vsak dan z mojim zvestim »rdečim fičkom«. Po prihodu v Stari trg pa je začelo močno snežiti. Za primerjavo snežilo je cca 7 cm na uro. To smo ugotovili na preprost način. Pletena ograjna mreža je imela namreč po diagonali okenca 7 cm. V Loški dolini je po vaseh plužil Jože Avsec – »Pajnič« iz Knežje Njive z majhnim traktorjem in lesenim plugom, ki ga je vlekel za seboj. Zaradi obilice snega je kmalu obtičal v snegu. Glavno cesto so baje plužili kooperanti CPL. Kaj se jim je zalomilo ne vem. Kmalu je bila tudi glavna cesta neprevozna. Tedaj je dobilo vodstvo (direktor TOZD Snežnik – Franci Furlan) poziv iz štaba CZ Cerknica, da organiziramo reševanje mlajšega dekleta iz Prezida oziroma okolice. Takoj smo v delavnici ustrezno pripravili zgibni traktor Timberjack, ki ga je vozil Jože Urbiha. Na prednjem delu je imel montiran visok plug in na kolesih verige. Tako opremljen je odšel proti Babnemu Polju, sledil pa mu je »landrover« (terensko vozilo). Snega je bilo vedno več. Zaradi visokega suhega, prhkega snega se je pot za traktorjem sproti zasipala. Terenski avto je ostal v snegu. Skozi metež se je težko prebijal že sam traktorist s traktorjem. Vidljivost skozi steklo je bilo skoraj nemogoče. Zato je sedel ob strani in z levim delom obraza gledal izven kabine. Posledice so bile vidne šele naslednji dan – levi del obraza je bil dobesedno opečen od udarcev snežink in mraza. Ko je nekako prišel na planjavo pred Babnim Poljem, so iz nasprotne smeri na saneh, vpreženih s konji, pripeljali mlado dekle, ki je potrebovalo nujno dializo. Prestavili so jo v kabino traktorja za sedež in jo zavili v odeje. Urbiha je obrnil traktor in se podal nazaj v dolino. V Iga vasi jih je čakalo edino vozilo, ki se je prebilo z Bloške Police, terensko vozilo milice. Dekle so odpeljali in jo tako po vsej verjetnosti rešili smrti. Ves čas reševanja pa je zvonil telefon iz štaba CZ Cerknica z nesmiselnimi navodili in vprašanji, kaj za vraga tako dogo delamo.
Vse zaposlene na upravi in mehanike pa je čakala dolga noč. Spali smo po pisarnah na tleh. Prednost smo imeli mehaniki, saj smo tedaj imeli kot obvezno terensko obleko podložene kombinezone in ustrezno obutev, pokrivala in rokavice. No, po končani akciji smo v večernih urah imeli tudi čas za neumnosti. Tako smo pod nujno poklicali na upravo v Stari trg dva lovca iz lovišča Jelen, Štefana Starca iz Loža in Rudija Kravanja s Kozaršč. Štefan je dobro ocenil situacijo in v gostilni pri »Mlakarčku« vzel s seboj “flašo” rujnega. Rudi pa je vzel stvar bolj resno in z velikimi napori prišel na smučkah iz Kozarišč. Kaj je bilo tako nujno? Seveda pomoč pri narezkih in pijači.
Noč je prinesla obilico snega. Dobili smo obvestilo, da je del sekačev, nastanjenih v Leskovi dolini, odšlo s kombijem proti dolini, vendar je kombi kmalu omagal. Tako so delavci nadaljevali in v hudem metežu peš prišli do gostilne pri gradu Snežnik. Prijazen gostilničar jim je nudil poleg zavetja tudi čaj in prehrano. Naslednji dan so delavce začasno nastanili pri »Mlakarčku« v Ložu, potem pa za krajši čas sanacije cest in delovišč odpeljali domov v Bosno.
Naslednji dan so naši fantje s Timberjackom splužili še večino poti do vasi v Loški dolini. Šele tretji dan je prišla na vrsto cesta do nastanbe v Leskovi dolini.
Po prespani noči je v dopoldanskem času prišel prvi plug cestnega podjetja v dolino. Okoli poldneva pa smo krenili z zvestim »fičkom« domov proti Rakeku. Nama s Tonetom so se prisedli še trije sopotniki. Fičko pa je dobil snežne verige. Na Bloški Polici pa presenečenje. Cesta je bila res solidno splužena?! Odstranili smo verige in se veselo odpeljali proti domu.
V dneh po sneženju pa so imeli zvrhano mero dela sekači, ki so podirali košate smreke za prehrano srnam in košutam. Te so se v visokem snegu znašle v nezavidljivem položaju.
Po uradni podatkih je bila izmerjena debelina snežne odeje na vremenski opazovalnici Poljane na Notranjskem 10. 3. 1976 – 159 cm. Primerjava Nova vas (na Blokah) 10. 3. 1976 – 140 cm.
Viri:
- Jože Antončič
- Branko Plos
- Franci Furlan
- Anton Založnik
- ARSO vreme
Kraj: Stari trg
Datum: 1976
Avtor: neznan
Zbirka: Jože Antončič, Branko Plos
Skenirano: 29. 2. 2024
Oblika: 4 fotografije,